PARTNER PORTALU

10 liderów sprzedaży mieszkań w Polsce

Pierwszy kwartał 2015 roku upłynął pod znakiem stabilizacji sprzedaży mieszkań. Przedstawiamy 10 deweloperów giełdowych, którzy w tym okresie sprzedali najwięcej lokali.

Autor: Housemarket.pl 08 kwietnia 2015 11:59

Największym wygranym na rynku była spółka Budimex-Nieruchomości, która w pierwszych trzech miesiącach 2015 przedsprzedała 499 mieszkań w porównaniu do 275 lokali rok wcześniej. 

Drugim pod względem wielkości sprzedaży na rynku mieszkaniowym Dom Development SA - w pierwszym kwartale 2015 nabywców znalazło 467 lokali tej spółki. Na wysoki wynik sprzedaży wpłynęły przede wszystkim przekazania na projektach: Derby (77 lokali), Saska (30) i Żoliborz Artystyczny (29).

480 lokali – o 127 więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. - sprzedał LC Corp, który kontroluje grupę celowych spółek deweloperskich, realizujących inwestycje mieszkaniowe i komercyjne m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi oraz ich okolicach. Choć deweloper zanotował wyższą sprzedaż niż Dom Development, w podanych wynikach uwzględnił również zbycie lokali usługowych, co uplasowało go na czwartej pozycji rankingu.

Czwarte miejsce w rankingu zajęła Grupa ROBYG z uznanymi w przychodach ok. 350 lokalami mieszkalnymi. Znaczącą poprawę wyników kwartalnych r./r. zanotowała Grupa Polnord, która na podstawie zawartych umów przedwstępnych i rezerwacyjnych sprzedała 344 lokale. O 29 mniej mieszkań zbyła spółka ATAL - od stycznia w całej Polsce klienci firmy kupili 315 mieszkań. ATAL ma jednak szansę na awans w rankingu jeśli dobra passa sprzedażowa się utrzyma – tylko w marcu spółka sprzedała 122 mieszkania w całym kraju. Dodatkowo, aż 206 lokali zostało objętych rezerwacją - to najlepszy wynik w historii dewelopera.

Na pierwszy kwartał 2015 roku nie mogą narzekać Ronson i Marvipol, które sprzedały odpowiednio 186 i 146 mieszkań. Jednak wyniki odbiegają od tych wypracowanych w I kw. ubiegłego roku i obie spółki zanotowały spadek (Marvipol – 46 proc., Ronson – 9,6 proc. niższa sprzedaż).

Pierwszą dziesiątkę zamykają spółki Inpro ze sprzedażą 98 lokali i Vantage Development, który od początku roku podpisała 92 umowy sprzedażowe.

Zdaniem specjalistów od drugiego kwartału można spodziewać się dalszej poprawy wyników sprzedażowych. Deweloperom pomogą rekordowo niskie stopy procentowe oraz zmiany w programie MDM, które zmierzają do wprowadzenia na rynek zdecydowanie większych środków niż w roku 2014.

Ranking uwzględnia firmy deweloperskie, obecne na GPW (poza firmą Atal, która właśnie przygotowuje się do debiutu), które podały wyniki sprzedaży kwartalnej.

 

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych