PARTNER PORTALU

10 liderów sprzedaży mieszkań w Polsce

Pierwszy kwartał 2015 roku upłynął pod znakiem stabilizacji sprzedaży mieszkań. Przedstawiamy 10 deweloperów giełdowych, którzy w tym okresie sprzedali najwięcej lokali.

Autor: Housemarket.pl 08 kwietnia 2015 11:59

Największym wygranym na rynku była spółka Budimex-Nieruchomości, która w pierwszych trzech miesiącach 2015 przedsprzedała 499 mieszkań w porównaniu do 275 lokali rok wcześniej. 

Drugim pod względem wielkości sprzedaży na rynku mieszkaniowym Dom Development SA - w pierwszym kwartale 2015 nabywców znalazło 467 lokali tej spółki. Na wysoki wynik sprzedaży wpłynęły przede wszystkim przekazania na projektach: Derby (77 lokali), Saska (30) i Żoliborz Artystyczny (29).

480 lokali – o 127 więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. - sprzedał LC Corp, który kontroluje grupę celowych spółek deweloperskich, realizujących inwestycje mieszkaniowe i komercyjne m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi oraz ich okolicach. Choć deweloper zanotował wyższą sprzedaż niż Dom Development, w podanych wynikach uwzględnił również zbycie lokali usługowych, co uplasowało go na czwartej pozycji rankingu.

Czwarte miejsce w rankingu zajęła Grupa ROBYG z uznanymi w przychodach ok. 350 lokalami mieszkalnymi. Znaczącą poprawę wyników kwartalnych r./r. zanotowała Grupa Polnord, która na podstawie zawartych umów przedwstępnych i rezerwacyjnych sprzedała 344 lokale. O 29 mniej mieszkań zbyła spółka ATAL - od stycznia w całej Polsce klienci firmy kupili 315 mieszkań. ATAL ma jednak szansę na awans w rankingu jeśli dobra passa sprzedażowa się utrzyma – tylko w marcu spółka sprzedała 122 mieszkania w całym kraju. Dodatkowo, aż 206 lokali zostało objętych rezerwacją - to najlepszy wynik w historii dewelopera.

Na pierwszy kwartał 2015 roku nie mogą narzekać Ronson i Marvipol, które sprzedały odpowiednio 186 i 146 mieszkań. Jednak wyniki odbiegają od tych wypracowanych w I kw. ubiegłego roku i obie spółki zanotowały spadek (Marvipol – 46 proc., Ronson – 9,6 proc. niższa sprzedaż).

Pierwszą dziesiątkę zamykają spółki Inpro ze sprzedażą 98 lokali i Vantage Development, który od początku roku podpisała 92 umowy sprzedażowe.

Zdaniem specjalistów od drugiego kwartału można spodziewać się dalszej poprawy wyników sprzedażowych. Deweloperom pomogą rekordowo niskie stopy procentowe oraz zmiany w programie MDM, które zmierzają do wprowadzenia na rynek zdecydowanie większych środków niż w roku 2014.

Ranking uwzględnia firmy deweloperskie, obecne na GPW (poza firmą Atal, która właśnie przygotowuje się do debiutu), które podały wyniki sprzedaży kwartalnej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych