PARTNER PORTALU

Archicom podbija Kraków

Widzimy ogromny potencjał w mieszkaniach kupowanych pod wynajem – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicomu.

Autor: HouseMarket.pl 25 maja 2016 11:42

Jakie są plany wobec zakupionego w Krakowie gruntu w Podgórzu? 50 mieszkań oznacza jakiś kameralny projekt?

 - Wchodzimy na nowy rynek i realizujemy zapowiedzi z niedawnej oferty publicznej. W najbliższych miesiącach będziemy prowadzić prace projektowe, uzyskiwać niezbędne zezwolenia. Inwestycja w Krakowie ma dla Archicomu wyjątkowy charakter. Stawiamy na kameralność – wybudowane zostanie 50 mieszkań w mocno przekształcającej się i urokliwej dzielnicy miasta.

Dla nas będzie to bardzo ważny projekt, bo pierwszy stolicy Małopolski. Jesteśmy świeżo po zakupie gruntu i na pewno chcemy wpisać architekturę w niepowtarzalny klimat Podgórza. Z pewnością największymi atutami tej lokalizacji są: pełna infrastruktura społeczna, zaplecze usługowe oraz bliskość terenów zielonych. Mieszkańcy naszej inwestycji docenią sprawną komunikację z centrum – na Stare Miasto dojedziemy w 10 minut, spacerem na Kazimierz dotrzemy w nieco ponad 10 minut.

To chyba nie jedyny grunt w Krakowie, który planujecie kupić? Spółka ma chyba ambitniejsze plany wobec Krakowa?

- W Krakowie planujemy szereg inwestycji w segmencie popularnym i Premium. Obszarem naszych zainteresowań są wszystkie atrakcyjne dla krakowian dzielnice mieszkaniowe. Negocjacje w sprawie kolejnych gruntów, po transakcji na Podgórzu, trwają. Kraków będzie ważną częścią naszej oferty, natomiast głównym obszarem naszych zainteresowań pozostaje Wrocław.

 Dlaczego akurat Kraków? Czyżby krakowski rynek mieszkaniowy miał najlepiej ze wszystkich innych miast przygotowane grunty mieszkaniowe?

- Na wielu płaszczyznach rynek krakowski jest bardzo podobny do wrocławskiego. Przede wszystkim jest to też jedno z największych miast akademickich w Polsce, w którym tylko 17 ze 180 tysięcy studentów mieszka w akademikach. Kraków jest również najbardziej rozpoznawalnym miastem w Polsce, które w 2015 r. odwiedziło 10 milionów turystów.

Widzimy ogromny potencjał w mieszkaniach kupowanych pod wynajem. Liczymy również na duże zainteresowanie naszymi inwestycjami wśród młodych rodzin, które po przyjeździe na studia postanawiają osiedlić się w Krakowie na stałe. Stolica Małopolski posiada bogatą ofertę gruntów w atrakcyjnych cenach, jednocześnie jest drugim po Warszawie miastem, w którym buduje się najwięcej mieszkań. Oceniamy, że rynek pozwoli nam na osiągnięcie wysokiej rentowności naszych inwestycji.

 Jakie są plany inwestycyjne w północnej części Wrocławia. Powierzchnia najnowszej nieruchomości pozwala na budowę ok. 550 mieszkań. To musi być długookresowa inwestycja. Czyżby kolejne osiedle społeczne?

- Po latach dominacji Krzyków obserwujemy rosnące zainteresowanie północą Wrocławia. Pełna infrastruktura techniczna, dostęp do szkół i przedszkoli, bliskość terenów zielonych i sprawna komunikacja z centrum to argumenty przemawiające za tą częścią miasta. Liczymy, że nasza nowa wieloetapowa inwestycja spotka się z równie dużym zainteresowaniem, co inne nasze osiedla w północno-wschodnim Wrocławiu – Olimpia Port czy Na Ustroniu.

Czy Archicom przewiduje budowę osiedla społecznego na wzór Olimpii Port w innych miastach?

- Mamy nadzieję, że idea osiedli społecznych zakorzeni się w innych miastach, równie mocno jak we Wrocławiu. Widzimy, że promowane przez nas osiedla społeczne doskonale wpisują się w potrzeby współczesnych mieszkańców miast i śmiało mogą być adaptowane na innych rynkach w Polsce. Inwestycje jak Olimpia Port to kompleksowe założenia urbanistyczne tworzące pełnowartościową tkankę miejską. Osiedla społeczne realizują uniwersalne – dla wszystkich mieszkańców dużych miast – potrzeby jak chęć wypoczynku wśród zieleni, dostęp do usług czy edukacji oraz możliwość społecznych interakcji w pobliżu miejsca zamieszkania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych