PARTNER PORTALU

Atal bije rekord sprzedaży mieszkań

Atal w pierwszym kwartale tego roku osiągnął rekordową w historii sprzedaż mieszkań, podpisując 509 umów deweloperskich.

Autor: HouseMarket.pl 01 kwietnia 2016 11:46

Od początku roku firma wprowadziła do sprzedaży sześć nowych inwestycji, a w całym 2016 r. planowane jest uruchomienie łącznie 23 projektów.

W pierwszym kwartale br. sprzedał 509 mieszkań, czyli o 62 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku (315). To jednocześnie rekordowy w historii wynik sprzedaży liczony w ujęciu kwartalnym. Dotychczas najlepszy pod tym względem był drugi kwartał 2015 r. kiedy podpisano 491 umów deweloperskich. Jednocześnie aktywne są 404 rezerwacje, co jest dobrym prognostykiem przed kolejnymi miesiącami.

Wzrost sprzedaży w kolejnych miesiącach

Liczba sprzedanych mieszkań w kolejnych miesiącach wyniosła: w styczniu – 150, lutym – 165, w marcu -194. Łącznie – 509 lokali.

Sprzedaż lokali w pierwszym kwartale zwiększała się w każdym kolejnym miesiącu, a w marcu sięgnęła 194 lokali. Najważniejszy pod względem liczby sprzedanych mieszkań pozostał rynek krakowski, gdzie w pierwszym kwartale podpisano 155 umów. Bardzo duże znaczenie zyskał rynek warszawski, na którym w tym okresie sprzedano aż 151 lokali, czyli ponad połowę tego co w całym minionym roku (273). Z kolei we Wrocławiu w pierwszych trzech miesiącach  sfinalizowano 85 transakcji, w Katowicach 62, a w Łodzi 56.

Inwestycje w nowe grunty

Zgodnie z długoterminową strategią w tym roku firma zakładała sprzedaż na poziomie 1600-1800 lokali, czyli na zbliżonym pułapie do uzyskanej w minionym roku (1690). Po rekordowym pierwszym kwartale planowane jest przekroczenie tej liczby i uzyskanie wyniku powyżej 1800 lokali. W latach 2018-2020 zakładane jest zwiększenie sprzedaży do 2-2,5 tys. mieszkań rocznie.

- Z powodzeniem realizujemy strategię systematycznego wzrostu sprzedaży. Jest to możliwe dzięki coraz większym inwestycjom w grunty. W minionym roku na ten cel przeznaczyliśmy 161,7 mln zł, czyli najwięcej w historii. Pozwala nam to cały czas poszerzać, a tym samym uatrakcyjniać ofertę. – powiedział Zbigniew Juroszek, prezes Atalu.

Nowe projekty w sprzedaży

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Atal wprowadził do sprzedaży sześć nowych i kolejnych etapów realizowanych inwestycji – jeden projekt w Warszawie (Nowy Targówek II), dwa we Wrocławiu (Nowe Żerniki, Atal Towers IIb) oraz trzy w Krakowie (Wielicka Garden, Bagry Park III, Bajeczna Apartamenty). Od początku roku oferta została poszerzona o 794 lokale o łącznym PUM wynoszącym blisko 43 tys. m2.

Obecnie na różnym stopniu zaawansowania realizowanych jest 35 inwestycji, które dostarczą łącznie 4898 lokali. Powstają one na wszystkich pięciu obsługiwanych rynkach (Łódź, Katowice, Kraków, Warszawa, Wrocław). W ofercie firmy aktualnie jest dostępnych 2227 lokali. Do końca 2016 r. spółka planuje wprowadzić do sprzedaży jeszcze 17 projektów o łącznym PUM wynoszącym ponad 144 tys. mkw.

Z tego dwa ruszą we Wrocławiu, sześć w Krakowie, trzy w Warszawie, dwa w Łodzi, jeden w Katowicach, dwa w Gdańsku i jeden w Poznaniu. W efekcie liczba obsługiwanych przez Atal rynków wzrośnie do siedmiu. - Tym samym będziemy obecni na wszystkich najważniejszych i najbardziej perspektywicznych rynkach w Polsce – dodaje Zbigniew Juroszek.

Przychody i dywidenda

W 2015 r. Atal uzyskał 226,8 mln zł skonsolidowanych przychodów i 47,4 mln zł zysku netto. Osiągnięty wynik netto był o około jedną trzecią wyższy od szacunków analityków przedstawionych w ostatnio wydanych rekomendacjach. W minionym roku spółka wydała właścicielom 628 mieszkań. Na koniec grudnia ub.r. wartość kapitału własnego spółki wyniosła 611,6 mln zł i była o 42,5 proc. wyższa niż rok wcześniej.

- Zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy za 2015 r. w wysokości 50 proc. wypracowanego skonsolidowanego zysku netto – podkreśla Zbigniew Juroszek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych