PARTNER PORTALU

Atal notuje 40-proc. wzrost sprzedaży

Atal osiągnął w pierwszym półroczu br. rekordową sprzedaż mieszkań w historii. Od stycznia do końca czerwca spółka podpisała 806 umów deweloperskich czyli o ponad 41 proc. więcej niż rok wcześniej.

Autor: HouseMarket.pl 01 września 2015 14:12

Spółka przekazała klientom 304 mieszkania wypracowując w tym czasie 17,3 mln zł zysku netto. 

- Wyniki uzyskane w pierwszym półroczu br. oceniamy pozytywnie, zarówno w porównaniu do okresów poprzednich, jak również w kontekście dalszych planów rozwoju. Szczególnie istotne było utrzymanie ponadprzeciętnej rentowności realizowanych projektów oraz wysoki poziom majątku własnego i kapitałów spółki. Posiadane w ofercie gotowe mieszkania w dobrym standardzie i atrakcyjnych lokalizacjach oraz obecna realizacja 22 projektów inwestycyjnych gwarantują uzyskiwanie bardzo dobrych wyników w kolejnych okresach – powiedział Zbigniew Juroszek, prezes zarządu spółki Atal.

Przez pierwszych sześć miesięcy 2015 r. deweloper wydał 304 mieszkania czyli o blisko 60 proc. mniej
niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Najwięcej lokali zostało przekazanych w Łodzi (113), następnie we Wrocławiu (87), Katowicach (62), Krakowie (39) i Warszawie (3). - Poziom wydań w okresie I półrocza br. wynikał z cykliczności działalności deweloperskiej związanej z kilkunastomiesięcznym okresem budowy. Realizujemy nasze inwestycje zgodnie z ustalonymi planami i na I półrocze br. zakładaliśmy osiągniętą liczbę przekazań lokali – przyznał Zbigniew Juroszek.

Największa liczba wydań mieszkań dotyczyła projektu Nowe Polesie IIIB w Łodzi, który uzyskał pozwolenie na użytkowanie w grudniu 2014 r. W drugim kwartale 2015 r. zakończony został
z kolei II etap inwestycji Francuska Park w Katowicach i rozpoczęły się wydania mieszkań, które będą kontynuowane w drugim półroczu br. Na pozostałych rynkach wydawane były mieszkania na projektach zakończonych, sprzedawane na bieżąco z oferty spółki.

W efekcie w pierwszym półroczu br. Atal uzyskał 108,4 mln zł przychodów, czyli o 57,7 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. deweloper wypracował 22,5 mln zł zysku operacyjnego oraz 17,3 mln zł zysku netto. W tym samym okresie poprzedniego roku było to odpowiednio: 59,1 mln zł oraz 49,1 mln zł. Atal utrzymuje bardzo wysoki poziom rentowności. Mimo, że w pierwszym półroczu br. firma zdecydowaną większość lokali wydała na rynkach, gdzie marżowość jest najniższa, to marża brutto na sprzedaży wyniosła aż 28,9 proc. (26,3 proc. przed rokiem), a marża netto 15,9 proc. (19,1 proc.). Na koniec czerwca br. kapitał własny wzrósł o 36,5 proc. do 586 mln zł, względem końca grudnia poprzedniego roku. Jednocześnie zapasy, w skład których wchodzą grunty wraz z nakładami poniesionymi na budowę osiedli, zwiększyły się przez sześć miesięcy o 27,3 proc. do 688,2 mln zł na koniec czerwca br.

„Planujemy sukcesywny wzrost sprzedaży w następnych latach. Posiadanie odpowiedniego poziomu zapasów jest niezbędne dla utrzymania atrakcyjnej oferty na rynku, płynnego prowadzenia procesu sprzedaży i zapewnienia rozwoju” – podkreślił  Prezes Zarządu ATAL S.A.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych