PARTNER PORTALU

Budimex i Ferrovial: wspólny pomysł na życie po budowlanym boomie

W Polsce, podobnie jak w Hiszpanii, budowlany boom kiedyś dobiegnie końca - podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl Artur Pielech, prezes spółki FBSerwis, zajmującej się m.in. obsługą nieruchomości.

wnp.pl

Autor: wnp.pl 08 września 2015 08:07

FBSerwis rozpoczął działalność w 2012 r. Budimex posiada w spółce 49 proc., a Ferrovial pozostałe 51 proc. Działalność FBSerwis obejmuje przede wszystkim utrzymanie infrastruktury, gospodarkę odpadami, a także usługi w zakresie obsługi nieruchomości.

Portfel coraz większy

- Obecnie nasz portfel zamówień opiewa na ok. 200 mln zł. Zakładamy, że do końca roku może on powiększyć się do ok. 300 mln zł, a w wariancie optymistycznym - nawet do 400 mln zł - poinformował Pielech.

Dodał, że w strukturze portfela ok. 50 proc. zleceń stanowi segment utrzymania dróg, a po ok. 25 proc. przypada na utrzymanie budynków oraz gospodarkę odpadami.

- Na pewno przekroczymy w 2015 r. poziom 100 mln zł przychodów. W 2016 r. dynamika przychodów będzie zależna od tego, czy nasz rozwój będzie odbywał się tylko organicznie, czy też uda nam się dokonać kolejnych przejęć. Zakładamy dynamikę przychodów w przedziale od 20 do nawet 50 proc. - wskazał prezes.

Dodał, że przy obecnie prowadzonych akwizycjach FBSerwis korzysta przede wszystkim ze środków swoich akcjonariuszy i spodziewa się utrzymania tego źródła finansowania. Spółka nie planuje w celu pozyskania kapitału takich ruchów jak debiut giełdowy czy emisja obligacji.

Własny potencjał

Obecnie FBSerwis zatrudnia ponad 500 pracowników, z czego większość jest zaangażowana w zlecenia dotyczące utrzymania budynków.

Jak wyjaśnił Pielech, tego typu kontrakty są najbardziej absorbujące pod kątem liczby pracowników.

- W naszej firmie poziom zatrudnienia rośnie wraz ze zwiększaniem skali działalności. W przypadku gospodarki odpadami i utrzymania dróg duże znaczenie ma wykorzystanie specjalistycznego sprzętu - wskazał.

Prezes zaznaczył, że dzięki możliwościom właścicieli FBSerwis buduje własne zaplecze sprzętu drogowego i śmieciarek.

- Nasz model działania zakłada korzystanie z własnego potencjału i tylko w ograniczonym zakresie z podwykonawców. W takim kierunku, tzn. premiowania własnego potencjału wykonawczego, powinny też podążać wymagania publicznych zamawiających - stwierdził Pielech.

Przeczytaj więcej na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych