PARTNER PORTALU

Czy nowelizacja ustawy deweloperskiej zdestabilizuje ceny?

Znowelizowana ustawa deweloperska ograniczy dostęp deweloperów do finansowania inwestycji ze środków klientów. W efekcie będą musieli w większym stopniu finansować budowę z kredytów, co z kolei podniesie wartość samej inwestycji. Zdaniem wiceprezesa zarządu Victoria Dom może przełożyć się to na wzrost cen mieszkań.

Autor: housemarket.pl 27 kwietnia 2015 13:48

Spółka deweloperska koncentrujemy się na rozwoju na rynku warszawskim. To chyba najbardziej konkurencyjny region w Polsce.

- Widzimy tutaj jednak największy potencjał wzrostu i stale rosnącą siłę zakupową klientów – mówi Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victoria Dom S.A.

Victoria Dom realizuje projekty osiedli mieszkaniowych w zabudowie wielorodzinnej oraz osiedla domów jednorodzinnych. Oferta obejmuje głównie mieszkania w segmencie popularnym, których część mieści się w limitach MdM.  Większość inwestycji powstaje w dynamicznie rozwijających się częściach miasta, na warszawskiej Białołęce, na Tarchominie i Targówku.

- Naszą ofertę kierujemy do średniozamożnych klientów oraz młodych rodzin szukających głównie dwu i trzypokojowych mieszkań w atrakcyjnej cenie o powierzchniach od 35 do 55 mkw. - mówi Waldemar Wasiluk. - Staramy się także przygotować takie propozycje, które przynajmniej w części mieszczą się w limitach programu rządowego.

Zdaniem wiceprezesa Victoria Dom, sytuacja na rynku mieszkaniowym poprawiła się.

- Obserwujemy zwiększone zainteresowanie zakupem mieszkań na rynku pierwotnym już na etapie wprowadzenia ich do sprzedaży - mówi Waldemar Wasiluk. - Z reguły wszystkie mieszkania udaje nam się również sprzedać jeszcze przed zakończeniem inwestycji. Ceny mieszkań utrzymują się na stabilnym poziomie, ale deweloperzy nie muszą już w takim stopniu jak jakiś czas temu wspierać sprzedaży oferując za darmo m.in. komórki lokatorskie, miejsca garażowe, czy wykończenie wnętrz.

Pewne zagrożenie widać natomiast w planowanej nowelizacji ustawy deweloperskiej, a w szczególności w zamiarach zablokowania możliwości stosowania otwartych rachunków powierniczych na korzyść zamkniętych rachunków powierniczych.

- Spowoduje to ograniczenie dostępu deweloperów do finansowania inwestycji ze środków klientów w miarę realizacji poszczególnych etapów budowy. W efekcie będą musieli w większym stopniu finansować budowę z kredytów, co z kolei podniesie wartość samej inwestycji - mówi Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victoria Dom. - Może przełożyć się to na wzrost cen mieszkań, i głównie w przypadku projektów warszawskich przekroczenie limitów MDM.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych