PARTNER PORTALU

Dariusz Blocher: powiększamy bank ziemi pod inwestycje deweloperskie

W trzecim kwartale zakupiliśmy grunty pod budowę kolejnych 400 mieszkań. W całym 2015 roku powiększyliśmy bank ziemi o grunty, na których można wybudować 2,5 tys. mieszkań - mówi Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex.

Autor: Housemarket.pl 28 października 2015 11:13

W okresie styczeń-wrzesień 2015 roku Grupa Budimex zrealizowała sprzedaż na poziomie porównywalnym do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Sprzedaż segmentu budowlanego za 9 miesięcy tego roku była wyższa o 3,7 proc. w stosunku do sprzedaży porównywalnego okresu roku ubiegłego. Dynamika produkcji budowlano-montażowej w tym okresie wyniosła natomiast 1,6 proc. w porównaniu do 9-ciu miesięcy roku poprzedniego.

- Biorąc pod uwagę formułę obecnie rozstrzyganych kontraktów infrastrukturalnych, z których większość to kontrakty typu „projektuj i buduj”, większej dynamiki sprzedaży i wzrostu całego rynku budowlanego spodziewamy się w 2017 roku, pomimo rekordowego obecnie poziomu portfela zamówień - mówi Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex.

W okresie trzech kwartałów tego roku Budimex Nieruchomości sprzedał notarialnie o 23 proc. mieszkań mniej niż w okresie 9 miesięcy roku poprzedniego. Etap budowy, w którym obecnie znajduje się większość realizowanych projektów deweloperskich powoduje, iż ich sprzedaż notarialna będzie realizowana w latach 2016-2017. W całym roku 2015 spodziewamy się sprzedaży w segmencie deweloperskim na poziomie porównywalnym do roku poprzedniego.

Grupa Budimex poprawiła wyniki finansowe i rentowność na każdym poziomie działalności. Rentowność za 9 miesięcy bieżącego roku wyniosła na poziomie operacyjnym 5,3 proc., a na poziomie wyniku przed podatkiem 5,4 proc. i wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o odpowiednio 11,8 proc. i 17,1 proc..

- Poprawa rentowności Grupy to przede wszystkim efekt wysokiej rentowności wypracowanej w segmencie budowlanym, w szczególności w trzecim kwartale. Na skutek utrzymującego się korzystnego trendu cen materiałów budowlanych oraz stałej pracy nad efektywnym zarządzaniem każdym kontraktem marże ze sprzedaży w obydwu segmentach działalności – infrastrukturalnym i budownictwa ogólnego są wyższe niż te wypracowane zarówno w zeszłym roku, jaki i w poprzednich kwartałach tego roku - komentuje prezes zarządu.

Grupa Budimex podpisała do końca września 2015 roku kontrakty o łącznej wartości 4,8 miliarda złotych, tj. o 30 proc. większej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. - W październiku podpisaliśmy kontrakty o wartości 1,8 miliarda złotych, w tym kontrakt na budowę odcinka drogi S7 Koszwały – Elbląg (wartość kontraktu to 1,3 miliarda złotych). Czekamy na podpisanie kolejnych kontraktów o wartości około 0,5 miliarda złotych, na które Budimex złożył najkorzystniejsze cenowo oferty. Przy założeniu, że wspomniane umowy zostaną podpisane kontraktacja Grupy Budimex w roku 2015 przekroczy 7 miliardów złotych - mówi Dariusz Blocher.

Wartość portfela zamówień Grupy Budimex na koniec września 2015 wyniosła 7,4 miliarda złotych, podczas gdy na koniec września roku poprzedniego było to 4,7 miliarda złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych