PARTNER PORTALU

Dekpol poprawił efektywność biznesu

Dekpol opublikował raport finansowy za 2016 r., zgodnie z którym skonsolidowane przychody wyniosły 258,7 mln zł. Grupa wypracowała w tym okresie 22,9 mln zł zysku netto, ponad dwukrotnie poprawiając wskaźnik rentowności netto do poziomu 8,9 proc.

Autor: HouseMarket.pl 21 kwietnia 2017 14:39

Zarząd Dekpol podtrzymuje prognozę uzyskania w bieżącym roku ok. 500 mln zł skonsolidowanych obrotów.

Grupa Kapitałowa Dekpol w 2016 r. osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 258,7 mln zł oraz 22,9 mln zł zysku netto. Względem poprzedniego roku oznacza to zmniejszenie obrotów o 16,6 proc. oraz zwiększenie czystego zarobku o 84,7 proc. Tym samym wskaźnik rentowności netto w minionym roku wzrósł do poziomu 8,9 proc., względem 4 proc. rok wcześniej. Grupa Kapitałowa w minionym roku koncentrowała się na działalności analogicznej jak w poprzednim roku, tj. zajmowała się: generalnym wykonawstwem, działalnością deweloperską, produkcją osprzętu (łyżek) do maszyn budowlanych oraz produkcją i montażem konstrukcji stalowych.

- Miniony rok był udany we wszystkich obszarach naszej działalności. W zakresie generalnego wykonawstwa koncentrowaliśmy się na zwiększaniu portfela rentownych zamówień przy jednoczesnym wzmacnianiu pozycji rynkowej. W zakresie segmentu produkcji osprzętu do maszyn budowlanych oraz produkcji konstrukcji stalowych prowadziliśmy działania mające na celu zwiększenia portfolio klientów oraz zajęcia wiodącej pozycji w produkcji osprzętów na rynku europejskim. Cały czas mamy rezerwę wolnych mocy produkcyjnych, które pozwalają na dalszy wzrost obrotów tego segmentu – podkreślił Mariusz Tuchlin, prezes zarządu Dekpol.

Szczególnie wysoką dynamikę rozwoju Dekpol osiągnął w zakresie działalności deweloperskiej. Na podstawie umów deweloperskich oraz przedwstępnych w 2016 r. sprzedanych zostało o blisko 40 proc. więcej mieszkań niż w poprzednim roku. Jednocześnie w wyniku finansowym za 2016 r. rozpoznanych zostało o blisko 20 proc. więcej lokali niż rok wcześniej.

- W bieżącym roku zakładamy dalszy rozwój działalności deweloperskiej. W związku z planowanym zakończeniem realizowanych obecnie projektów i zakładanym przekazaniem mieszkań klientom spodziewamy się, że poziom przychodów segmentu deweloperskiego w 2017 r. wyniesie około 200 mln zł – stwierdził Mariusz Tuchlin. Tym samym zwiększy się istotnie udział działalności deweloperskiej w przychodach ogółem Grupy Kapitałowej. - Podtrzymujemy jednocześnie prognozę, zgodnie z którą przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Dekpol w 2017 r. łącznie ze wszystkich obszarów prowadzonej działalności mogą wynieść 500 mln zł – dodał prezes zarządu Dekpol S.A.

W bieżącym roku Dekpol zakłada rozszerzenie portfela zamówień w generalnym wykonawstwie poprzez pozyskanie nowych klientów na swoje usługi. W zakresie segmentu konstrukcji stalowych rozpoczęta zostanie dalsza rozbudowa zakładu produkcyjnego, o wartości ponad 10 mln co jest efektem wzrastającej ilości zamówień oraz poszerzenia gamy oferowanych produktów. W efekcie Dekpol w perspektywie kilku lat planuje stać się liderem wśród dostawców osprzętu do maszyn budowlanych w Europie. Dekpol poszukuje również kolejnych gruntów z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe oraz aparthotelowe w ramach działalności deweloperskiej. W perspektywie najbliższych trzech lat spółka będzie dalej realizowała już rozpoczęte projekty deweloperskie oraz wprowadzi do sprzedaży kolejne nowe inwestycje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych