PARTNER PORTALU

Deweloperskie cele Archicom: ponad 1600 lokali w 2018 roku

Archicom wypracował w 2017 roku ponad 57 milionów złotych skonsolidowanego zysku netto. Jest to o 53,5 procentowy wzrost w porównaniu do roku ubiegłego. Przychody Grupy w 2017 roku wyniosły 330,3 mln zł i były wyższe o 17 procent niż 282,3 milionów osiągniętych w analogicznym okresie 2016 roku. Cel sprzedażowy na kolejny rok wynosi 1.650 lokali.

Autor: housemarket.pl 06 kwietnia 2018 10:16

W całym 2017 roku deweloper sprzedał 1.431 lokali i przekazał klientom 942 mieszkania. Duży wpływ na wyniki Grupy, miało sfinalizowanie przez Archicom w lipcu 2017 r. przejęcia większościowego pakietu akcji mLocum.

– Rozwój przełożył się pozytywnie zarówno na wyniki operacyjne jak i finansowe. Mimo wzrostu skali działania, rozbudowy banku gruntów oraz akwizycji mLocum nie zwiększyliśmy istotnie skali zadłużenia, a wszystkie wskaźniki zadłużenia pozostają na bezpiecznych poziomach. Na koniec 2017 r. wskaźnik długu netto do kapitału własnego wynosił 26 proc. - mówi Paweł Ruszczak, Członek Zarządu Archicom.

W pierwszym kwartale 2018 r. klienci nabyli 257 lokali. Największą popularnością (ponad 50 proc. udział w sprzedaży) cieszyły się osiedla społeczne takie jak Olimpia Port, Cztery Pory Roku, Słoneczne Stabłowice i Księżno. Te wieloetapowe inwestycje zorientowane na rekreację oraz integrację mieszkańców mają już we Wrocławiu swoich ambasadorów i cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Klienci chętnie wybierali też mieszkania na osiedlu Łąkowa w Łodzi. Cel Zarządu to sprzedaż w 2018 r. ok 1.650 lokali czyli wzrost o 15 proc. w stosunku do 2017 r.

Oferta mieszkań i bank ziemi

Oferta mieszkaniowa grupy to obecnie około 1.800 lokali dostępnych w kilkunastu projektach mieszkaniowych we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Poznaniu oraz Trójmieście. W 2017 r. do sprzedaży na terenie Wrocławia trafiło łącznie blisko 1.500 lokali. Oferta została uzupełniona o mieszkania w kolejnych etapach realizowanych wcześniej osiedli (Cztery Pory Roku, Olimpia Port, Forma, Na Ustroniu, Słoneczne Stabłowice, River Point i Księżno) oraz w nowej, cieszącej się ogromną popularnością inwestycji Browary Wrocławskie.

W pierwszym kwartale 2018 r. Archicom wprowadził do sprzedaży ponad 120 lokali w kolejnych etapach osiedli Cztery Pory Roku i Słoneczne Stabłowice.

– W ciągu ostatniego roku, pomimo wymagającego rynku udało nam się rozbudować bank ziemi o ok. 2.000 lokali i aktualnie mamy zabezpieczone grunty na budowę 6.300 lokali, czyli na prawie 4 lata działalności. Dzięki temu w najbliższych miesiącach rozszerzymy naszą ofertę zarówno o nowe inwestycje, jak i wzbogacimy realizowane już osiedla o kolejne etapy. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie Browarami Wrocławskimi rozpoczynamy właśnie przedsprzedaż kolejnego etapu tej inwestycji - apartamentów nad rzeką i komfortowych mieszkań zlokalizowanych w sercu inwestycji Niebawem będą dostępne także kolejne mieszkania na osiedlu Forma – mówi Rafał Jarodzki, wiceprezes Zarządu Archicom. – Spodziewamy się, że uzupełnienie oferty oraz wzrost liczby mieszkań oferowanych na zaawansowanym etapie budowy pozwoli na realizację sprzedażowego celu Zarządu na rok 2018 – dodaje.

Aktualnie w banku ziemi Grupy znajdują się grunty pozwalające na realizację łącznie ok. 6.300 lokali, które umożliwiają poszerzenie i dywersyfikację oferty mieszkaniowej w kolejnych latach. W 2017 r. Grupa zabezpieczyła grunty we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i Gdyni na blisko 2.100 mieszkań oraz przejęła bank ziemi mLocum pozwalający na realizację ponad 900 lokali.

W I kwartale 2018 r. zabezpieczone zostały dwa grunty we Wrocławiu pozwalające łącznie na budowę ok. 470 mieszkań oraz działka w Gdyni, na której możliwa będzie realizacja projektu na ok. 60 mieszkań.

Archicom rozwija również swoją działalność na rynku powierzchni komercyjnych i kontynuuje budowę City Forum – biurowca klasy A zlokalizowanego w centrum Wrocławia, którego budowa ruszyła w czerwcu 2017 r. W pierwszym kwartale 2018 r. deweloper wynajął ok. 550 mkw. w pierwszym z dwóch budynków kompleksu biurowego, a pierwszym najemcą został lider branży pośrednictwa finansowego firma NOTUS Finanse.

Zgodnie z polityką dywidendową Archicom regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami i przeznacza na ten cel co najmniej 50 proc. skonsolidowanego zysku netto. W czerwcu 2017 r. Archicom wypłacił akcjonariuszom dywidendę w wysokości 0,80 zł/akcję, oraz dodatkowo w grudniu 2017 r. zaliczkę na dywidendę za 2017 r. w wysokości 0,21 zł na akcję. Łącznie do akcjonariuszy trafiło około 24 mln złotych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych