PARTNER PORTALU

Dobre wyniki ze sprzedaży mieszkań w Polsce i Rumunii

Globe Trade Centre opublikowała wyniki finansowe za 2014 r. Firma powiększyła stratę, co wynika głównie ze spadku wyceny aktywów nieruchomościowych. Wzrosły za to przychody ze sprzedaży mieszkań.

Autor: housemarket.pl 23 marca 2015 10:36

Przychody GTC ze sprzedaży domów i mieszkań wzrosły do 15 mln euro w 2014 r., głównie dzięki zwiększonej sprzedaży mieszkań w Rumunii i Polsce. Marża na sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych wyniosła 1 proc.

Strata netto z aktualizacji wartości aktywów inwestycyjnych i utraty wartości nieruchomości mieszkaniowych wyniosła 194 mln euro w 2014 r. Wynika ona głównie ze spadku wartości aktywów znajdujących się w mniejszych miastach w Rumunii, Chorwacji i Bułgarii, a także aktywów wchodzących w skład banku ziemi w Budapeszcie. W poprzednich latach GTC wspierało działalność operacyjną niektórych projektów w celu poprawy ich wyników operacyjnych, jednakże wsparcie to nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Po ponownej ocenie nieruchomości zlokalizowanych w mniejszych miastach oraz drugorzędnych lokalizacjach w Rumunii, Chorwacji, Bułgarii i na Węgrzech, w czwartym kwartale 2014 r. firma podjęła decyzję o zaprzestaniu wspierania wybranych projektów i sprzedaży aktywów, które nie przynoszą oczekiwanych zysków.

- Znaleźliśmy potencjalnych nabywców na niektóre z tych nieruchomości. Co więcej, osiągnęliśmy porozumienie z pożyczkodawcami, co pozwoli nam na sprzedaż tych aktywów i przeniesienie pożyczek na poziom GTC S.A. Jest to dla nas ogromny krok naprzód - skomentował Thomas Kurzmann, prezes zarządu GTC.

Grupa GTC jest jedną z czołowych spółek sektora nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej. Grupa zbudowała 60 budynków komercyjnych oraz dziewięć projektów mieszkalnych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych