PARTNER PORTALU

Dom Development podlicza swoje mieszkania

Sprzedaż netto w pierwszym kwartale wyniosła 615 lokali, co oznacza wzrost o 32 proc. r/r. Jest to najwyższa sprzedaż w pierwszym kwartale odnotowana w historii spółki.

Autor: HouseMarket.pl 04 kwietnia 2016 16:54

Do osiągnięcia tak dobrego wyniku przyczyniła się przede wszystkim sprzedaż zrealizowana na projektach: Żoliborz Artystyczny, Saska oraz Wilno.

 W I kwartale 2016 r. Dom Development przekazał klientom 256 lokali. Na wynik finansowy za I kwartał wpływają głównie przekazania na projektach: Rezydencja Mokotów (30 lokali), Żoliborz Artystyczny (49), Aleja Piastów (36) i Saska (32).

- I kwartał 2016 roku, mimo wielu zmian w otoczeniu rynkowym, był okresem dalszego utrzymywania się zbilansowanego, silnego popytu i podaży. W dalszym ciągu obserwowaliśmy dużą aktywność klientów gotówkowych (ok. 35 proc. sprzedaży Dom Development w tym okresie). Nowymi czynnikami wpływającymi na rynek mieszkaniowy w I kwartale 2016 były przede wszystkim: zwiększenie wymaganego wkładu własnego z 10 proc. do 15 proc., wyższe marże kredytów w związku z tzw. podatkiem bankowym, wyczerpanie środków na 2016 rok w ramach programu Mieszkanie dla Młodych oraz spodziewane ograniczenia związane z tzw. ustawą o obrocie ziemią – tłumaczy Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development SA.

Jednocześnie niezmiennie niskie stopy procentowe oraz dobra sytuacja na rynku pracy stanowiły bardzo mocne fundamenty popytu. Na tyle mocne, że wyższy minimalny wkład własny oraz wzrost marż kredytów hipotecznych nie miały istotnego wpływu na rynek mieszkaniowy.

Według prezesa, wyczerpanie środków w ramach programu Mieszkanie dla Młodych stanowi barierę przede wszystkim dla rynku wtórnego – większość mieszkań z rynku pierwotnego to mieszkania w budowie i dla wielu z nich wciąż istnieje możliwość ubiegania się o dopłaty z puli na 2017 rok.

 - Ustawa ograniczająca obrót ziemią rolną, która ma wejść w życie 30 kwietnia 2016 roku może wpłynąć na wzrost cen działek nieobjętych obostrzeniami oraz spowodować utrudnienia w  pozyskiwaniu działek obecnie posiadających status gruntów rolnych. Z perspektywy Dom Development, dzięki znacznym zapasom gruntów oraz wiedzy i doświadczeniu w zakupach nieruchomości, zmiany te nie stanowią istotnej bariery prowadzenia działalności – dodaje prezes.

Wolumeny sprzedaży wciąż są wysokie, zaś ceny stabilne, co potwierdza wejście rynku mieszkaniowego na nowy, wyższy poziom normalny.

- Sprzedaż I kwartału w Dom Development podobnie jak w latach ubiegłych uległa korekcie sezonowej względem IV kwartału, co także można odbierać jako oznakę zdrowego rynku. Silna dynamika sprzedaży rok do roku wynika przede wszystkim ze wzbogacenia naszej oferty i zapowiada kolejny dobry rok dla  Dom Development SA. Oczekujemy natomiast, że rynek w 2016 roku pozostanie na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego – przyznaje Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development SA.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych