PARTNER PORTALU

Echo zapowiada wzrost sprzedaży mieszkań

Przekształcenie właściciela aktywów w dewelopera, wyraźne przyspieszenie tempa rozwoju i działalności leasingowej, wzrost sprzedaży mieszkań oraz skoncentrowanie się na budowie zysków dla akcjonariuszy – oto najważniejsze wydarzenia w Echo Investment za rok 2016.

Autor: HouseMarket.pl 26 kwietnia 2017 14:52

Jednym z głównych filarów strategii rentownego wzrostu jest przyspieszenie tempa obrotu kapitałem, a wynik takiego podejścia najlepiej widać w liczbach. W ubiegłym roku Echo rozpoczęło budowę 200 tys. mkw. przestrzeni biurowej, mieszkaniowej i handlowej, oraz oddało do użytku 170 tys. mkw. To dwukrotnie więcej, niż w 2015 roku. Zespoły leasingowe wynajęły o 80 proc. więcej powierzchni biurowej i o 30 proc. więcej powierzchni handlowej niż w roku ubiegłym. Sprzedawcy segmentu mieszkaniowego przekonali klientów do zakupu 925 mieszkań – o 56 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Spółka czysto deweloperska

- W 2016 r. Echo Investment stało się spółką czysto deweloperską. W oparciu o posiadane przez nas aktywa stworzyliśmy spółkę Echo Polska Properties, przyciągnęliśmy do niej drugiego, szanowanego inwestora oraz wprowadziliśmy ją na giełdy w Luksemburgu i Johannesburgu. Sprzedaliśmy firmie Invesco Real biurowiec Q22, a EPP – trzy inne biurowce. Całkowita wartość tych transakcji wyniosła 397 mln euro. Dzięki przedwstępnym umowom z końcowymi najemcami zagwarantowaliśmy sprzedaż niemal wszystkich realizowanych obecnie projektów. To stwarza nam bardzo stabilne perspektywy przyszłego wzrostu i osiąganych zysków - powiedział Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Spółka planuje rozpoczęcie budowy 182 tys. mkw. przestrzeni biurowej, handlowej i mieszkaniowej łącznie oraz oddanie do użytku ponad 150 tys. mkw. we wszystkich sektorach.

- Echo Investment to stabilna i doświadczona spółka posiadająca umiejętność realizowania projektów w sektorze handlowym, biurowym i mieszkaniowym, w tym takich potężnych, wielofunkcyjnych inwestycji, jak Browary Warszawskie czy Galeria Libero w Katowicach. Tego rodzaju projekty są spójne z naszą strategią, a jednocześnie pomagają przyspieszyć tempo obrotu kapitałem oraz poprawić optymalizację wykorzystania naszych zasobów - Nicklas Lindberg.

Echo zamierza kupować nowe działki

Posiadany przez spółkę portfel gwarantuje rozpoczęcie prac do roku 2019, ale Echo wciąż prowadzi negocjacje dotyczące zakupu nowych działek budowlanych.

- Od początku 2016 r. kupiliśmy kilka działek, które zostaną wykorzystane pod budowę 123 tys. mkw. przestrzeni mieszkaniowej, biurowej i handlowej. Prowadzimy także zaawansowane negocjacje dotyczące zakupu działek pod budowę ponad 500 tys. mkw. Działania te, wraz z projektami Towarowa 22 i Galeria Młociny, które będziemy realizować wspólnie z EPP, zapewniają realizację inwestycji zaplanowanych na kilka kolejnych lat - dodał Nicklas Lindberg.

Ubiegły rok był bardzo rentowny dla akcjonariuszy spółki. Po raz pierwszy w historii Echo Investment podzieliło się zyskiem ze swoimi inwestorami. W 2016 r. całkowity zwrot z akcji Echo Investment wyniósł 62 proc., wliczając w to cenę akcji oraz wypłaconą lub zadeklarowaną dywidendę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych