PARTNER PORTALU

GK Immobile idzie jak burza. Ponad dwukrotny wzrost przychodów

W I półroczu 2017 roku GK Immobile wypracowała bardzo dobre wyniki finansowe. Przychody wyniosły 112,25 mln zł wobec 46,79 mln zł w I półroczu 2016 r., co oznacza, że były ponad dwukrotnie wyższe.

Autor: housemarket.pl 19 września 2017 12:52

EBITDA GK Immobile  w I półroczu br. wyniosła 8,5 mln zł i była o 72 % wyższa wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Zysk operacyjny ukształtował się na poziomie 3,92 mln zł, co oznacza poprawę o 77 % w stosunku do wyniku wypracowanego w I półroczu 2016 r. Wynik netto ukształtował się na poziomie -1,38 mln zł wobec -1,70 mln zł. Strata na poziomie netto była związana z kosztami podatkowymi porządkowania przemysłowej gałęzi grupy. Bardzo dobry wynik jednostkowy w I półroczu br. (24,98 mln zł, wobec -2,61 mln zł w I półroczu 2016 r.) umożliwi ewentualną wypłatę dywidendy w kolejnych latach.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników finansowych jakie osiągnęliśmy w minionym półroczu. To przede wszystkim zasługa konsekwentnie realizowanej strategii. Niezaprzeczalnie największy wpływ na wyniki miało przejęcie kontroli nad spółką Projrzem, która jest w końcowej fazie restrukturyzacji i którą zamierzamy konsekwentnie rozwijać. Osiągnęliśmy również bardzo dobre wyniki w pozostałych segmentach operacyjnych, szczególnie w hotelarskim. To m.in. efekt precyzyjnego zarządzania kosztami czy realizacji wyznaczonych celów - powiedział Rafał Jerzy, prezes zarządu GK Immobile.

W I półroczu 2017 r. grupa zanotowała wzrost sprzedaży w większości segmentów operacyjnych. W segmencie przemysłowym przychody wzrosły ponad 6-krotnie do poziomu 78,71 mln zł. Wynik operacyjny w tym segmencie ukształtował się na poziomie 2,49 mln zł wobec -1,71 mln zł w I półroczu 2016 r. Taka poprawa była głównie spowodowana objęciem kontroli nad Projrzem.

Segment hotelarstwo wniósł do przychodów za I półrocze br. 19,19 mln zł (30 % wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r.). Wzrost segmentu hotelarskiego, poza czynnikami organicznymi, wynika z włączenia do zasobów sieci w I półroczu br. zabytkowego, 4-gwiazdkowego Hotelu Pod Orłem w Bydgoszczy.

Segment najem aktywów osiągnął przychody w wysokości 4,78 mln zł (wzrost o pół miliona r/r). W segmencie developingu przychody wyniosły 6,07 mln zł. Niższe przychodny w tym segmencie r/r wynikają z etapowania głównej inwestycji spółki - osiedla Platanowy Park. Mieszkania realizowane w etapie „0” inwestycji Platanowy Park zostały już wyprzedane. Mieszkania kolejnego etapu („I”), mają zostać oddane pod koniec bieżącego roku, stąd większość osiągniętego przychodu przypadnie na kolejne okresy. W IV kwartale 2017 r. spółka planuje rozpocząć budowę kolejnego etapu.

GK Immobile konsekwentnie zwiększa skalę biznesu. 23 czerwca 2017 r. poinformowała o zwiększeniu zaangażowania w Projrzem, do 65,73%. W wyniku przeprowadzonych transakcji GK Immobile posiada 3 932 370 akcji spółki Projrzem, i taką samą liczbę i procent głosów na WZA tej Spółki. Jednocześnie GK Immobile  stała się jedynym znaczącym akcjonariuszem Projrzem. Jest to kolejny krok milowy, który pozwoli na zdynamizowanie rozwoju Spółki Projrzem pod skrzydłami GK Immobile. Jej kurs od dnia obrad WZA, podczas których stosunek dominacji stał się faktem, wzrósł już o 56 %.

Akcjonariusze GK Immobile 30 czerwca br. zdecydowali o wypłacie dywidendy. Zgodnie z rekomendacją Zarządu, Spółka wypłaci 4,52 mln zł, co oznacza, że dywidenda na jedną akcję wyniesie 0,06 zł. Według kursu zamknięcia z 30 czerwca 2017 r. daje to 1,6% stopy dywidendy. Dzień dywidendy wyznaczono na 31 sierpnia 2017 r., natomiast jej wypłata nastąpi 30 września br. To druga z rzędu dywidenda w giełdowej historii Spółki. Zarząd rozważa wprowadzenie polityki dywidendowej.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych