PARTNER PORTALU

GK Immobile zamyka trzeci kwartał z 2-krotnym wzrostem

Grupa Kapitałowa Immobile podsumowała trzy kwartały 2017 r. Firma podwoiła zyski i notuje skonsolidowane przychody na poziomie 185,2 mln zł.

Autor: housemarket.pl 27 listopada 2017 15:17

W III kwartale 2017 r. Grupa Immobile kontynuowała bardzo dobre wyniki finansowe. Przychody wyniosły 72,9 mln zł, wobec 25,8 mln zł w III kwartale 2016 r., co oznacza, że były prawie 3-krotnie wyższe. Wynik Ebitda Grupy w III kwartale br. osiągnął poziom 8,8 mln zł i był o 74 proc. wyższy wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Wynik netto ukształtował się na poziomie 3,56 mln zł wobec 1,37 mln zł.

Przychody grupy Immobile narastająco w trzech kwartałach 2017 r. ukształtowały się na poziomie 185,2 mln zł i były 2,5-krotnie wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wynik EBITDA wyniósł 17,3 mln zł, co oznacza poprawę o 17 proc. w stosunku do wyniku wypracowanego w trzech kwartałach 2016 r. Zysk operacyjny osiągnięty w trzech kwartałach 2017 r. wyniósł 10,7 mln zł, wobec 5,8 mln zł w dziewięciu miesiącach 2016 r.

- Osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki finansowe. Wzrosty w Grupie zawdzięczamy szczególnie segmentowi przemysłowemu, dzięki któremu sprzedaż zagraniczna wzrosła prawie 9,5-krotnie. Cieszą nas również wzrosty segmentu hotelarskiego i zwiększanie rozpoznawalności sieci Focus Hotel. Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu przedsprzedaży Etapu I Platanowego Parku oraz z postępów w budowie biurowca Immobile K3 - powiedział Rafał Jerzy, prezes zarządu GK Immobile. 

W trzech kwartałach 2017 r. grupa zanotowała wzrost sprzedaży w większości segmentów operacyjnych. W segmencie przemysłowym przychody wzrosły prawie 6-krotnie do poziomu 123,6 mln zł. Zysk operacyjny w tym segmencie ukształtował się na poziomie 2,9 mln zł wobec straty 3 mln zł. w dziewięciu miesiącach 2016 r. Taka poprawa była głównie spowodowana objęciem kontroli nad Projrzem. Segment hotelarstwo wniósł do przychodów za trzy kwartały br. 32,8 mln zł (26 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r.). Wzrost segmentu hotelarskiego, poza czynnikami organicznymi, wynika z włączenia do zasobów sieci w 2017 r. 4-gwiazdkowego Hotelu Pod Orłem w Bydgoszczy. Segment najmu aktywów osiągnął przychody w wysokości 6,9 mln zł (wzrost o 17 proc. r/r).

W segmencie deweloperskim przychody wyniosły 7,7 mln zł i jest to jedyny segment który nie odnotował wzrostu, co wynika z etapowania głównej inwestycji deweloperskiej spółki - osiedla Platanowy Park.

W segmencie przemysłowym dokonano szeregu zmian, które mają wpływać na dalszy wzrost skali i rentowności biznesu. Zarząd Projrzem przeprowadził analizy, z których wynika, że przy zachowaniu aktualnego profilu produkcji zakładu konstrukcji stalowych w Sępólnie Krajeńskim, w obecnym otoczeniu rynkowym, uzyskanie trwałej rentowności w perspektywie najbliższych lat byłoby niemożliwe. W związku z tym podjęto decyzję o sprzedaży fabryki i 29 września br. podpisał umowę sprzedaży z Eggersmann Polska za kwotę ok. 16 mln zł.

Grupa Immobile prężnie rozwija również segment deweloperski. Zakończenie kolejnego etapu („I”) osiedla Platanowy Park planowana jest na koniec roku 2017. W przedsprzedaży zawarto już umowy na 46 proc. mieszkań i ponad 38 proc. powierzchni użytkowej. Większość osiągniętego przychodu przypadnie na kolejne okresy. Na przełomie roku spółka planuje rozpocząć budowę kolejnego etapu. W ramach tej budowy będzie realizowanych 195 mieszkań o łącznej powierzchni 11 249 mkw, 5 lokali usługowych o łącznej powierzchni 219,5 mkw oraz 217 miejsca postojowe w garażu podziemnym.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych