PARTNER PORTALU

Grupa Kapitałowa PHN osiągnęła cele

W 2017 roku Grupa Kapitałowa PHN osiągnęła poprawę efektywności ekonomiczniej oraz poprawę wyników finansowych. Redukcji uległy koszty utrzymania nieruchomości, które w 2017 roku kształtowały się na poziomie 68,5 mln zł wobec 76,3 mln zł w ubiegłym roku.

Autor: housemarket.pl 22 marca 2018 10:55

W kwietniu 2017 roku przyjęta została nowa Strategia Grupy Kapitałowej PHN na lata 2017-2023, zgodnie z którą zakładany jest wzrost wartości godziwej portfela nieruchomości do poziomu ok. 6 mld zł w 2023 r. Już teraz osiągnięty został wskaźnik pustostanów dla nieruchomości pozostających w portfelu na poziomie 11,4 proc., co stanowi spadek o 43 proc. w porównaniu ze styczniem 2016 r.

W ostatnim okresie odnotowano wzrost najbardziej miarodajnego wskaźnika efektywności Grupy Kapitałowej PHN, skorygowanej EBITDA, która w 2017 r. osiągnęła poziom 52,1 mln zł, wobec 50,3 mln zł w 2016 r. 32,3 mln zł w 2015 r., 25,5 mln zł w 2014 r., 35,0 mln zł w 2013 r. oraz 25,2 mln zł w 2012 roku - co stanowi wzrost o ponad 100 proc. w ciągu sześciu lat.

Rok 2017 upłynął pod znakiem intensywnej realizacji nowych projektów inwestycyjnych. Grupa Kapitałowa PHN intensyfikuje program inwestycyjny zarówno na rynku nieruchomości komercyjnych, jak i na rynku projektów mieszkaniowych. Grupa Kapitałowa PHN konsekwentnie realizuje ambitny plan inwestycyjny, który począwszy od 2016 r. realizowany jest niemal od zera.

Planowana jest budowa wieżowca przy ul. Świętokrzyskiej 36 w Warszawie, biurowca Intraco Prime, który stanie w pobliżu istniejącego już budynku Intaco oraz kompleksu biurowego Marina Office w Gdyni. Prowadzone są zaawansowane prace projektowe nad nowoczesnym budynkiem biurowym przy al. Prymasa Tysiąclecia 83 w Warszawie.

Na rynku inwestycji mieszkaniowych Grupa Kapitałowa PHN rozpoczęła realizację dwóch inwestycji - luksusowego kompleksu apartamentów Yacht Park w Gdyni oraz I etap osiedla mieszkaniowego VIS À VIS WOLA w Warszawie. Sprzedaż mieszkań w ramach obydwu projektów jest na bardzo zadowalającym poziomie - w ramach I etapu inwestycji VIS À VIS WOLA zostało zarezerwowanych 95 mieszkań, co stanowi ponad 40 proc. mieszkań dostępnych w tym etapie, a w ramach inwestycji Yacht Park zarezerwowanych zostało ponad 40 apartamentów z 71 obecnie wystawionych na sprzedaż. Ponadto przygotowywanych jest kilka następnych projektów mieszkaniowych w Warszawie, Łodzi oraz we Wrocławiu.

Z uwagi na sukces sprzedaży I etapu inwestycji VIS À VIS WOLA, Grupa Kapitałowa PHN przymierza się, aby na warszawskiej Woli rozpocząć realizację drugiego etapu projektu VIS À VIS WOLA. Dla projektu mieszkaniowego w Łodzi rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny, w efekcie czego wyłoniona została pracownia, która przygotuje projekt budowalny oraz uzyska pozwolenie na budowę. Wstępne założenia zakładają budowę osiedla o powierzchni ok. 19,5 tys. mkw. Inwestycja ma obejmować budowę 380 mieszkań. Dla inwestycji mieszkaniowej we Wrocławiu również został rozpisany konkurs, który aktualnie jest w trakcie rozstrzygnięcia. W ramach inwestycji mieszkaniowej we Wrocławiu powstanie ponad 400 mieszkań o łącznie powierzchni mieszkaniowej ok. 18 tys. mkw.

W 2017 r. wybudowane zostało ok. 15 tys. mkw. powierzchni magazynowej w ramach I etapu projektu Hillwood & PHN Pruszków dla najemców Cosentino i Westwing, a obecnie Grupa Kapitałowa PHN rozpoczyna realizację kolejnego etapu ww. projektu - dla firmy DPD Polska powstanie budynek dedykowany sortowni oferujący ok. 11,6 tys. mkw.(z możliwością późniejszej ekspansji o kolejne 4 tys. mkw.) wraz z placem manewrowym oraz parkingiem o powierzchni ok. 45 tys. mkw. Docelowa wielkość powierzchni przeznaczona dla DPD Polska będzie wynosić ok. 72 tys. mkw.

Grupa Kapitałowa, zgodnie ze Strategią na lata 2017-2023, wprowadza oraz rozwija na rynku nowe usługi świadczone przez spółkę m.in. z zakresu zarządzania inwestycjami i realizacji projektów deweloperskich na rzecz podmiotów zewnętrznych. Nawiązana została współpraca z Chopin Airport Development, w efekcie czego Polski Holding Nieruchomości jest inwestorem zastępczym przy budowie hotelu Moxy przy lotnisku w Poznaniu - Ławicy. W przygotowaniu są usługi dla kolejnych podmiotów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych