PARTNER PORTALU

Grupa Murapol: dalszy rozwój wszystkich trzech segmentów działalności

Murapol w pierwszym półroczu 2017 roku wypracował 125,8 mln zł przychodów, osiągając zysk z działalności operacyjnej na poziomie 98 mln zł oraz zysk netto w wysokości 92,2 mln zł. Grupa poszerzyła mapę działalności o nowe lokalizacje zarówno krajowe, jak i zagraniczne oraz współtworzyła kolejne produkty inwestycyjne oparte o realizowane projekty nieruchomościowe.

Autor: housemarket.pl 02 października 2017 12:44

Największy wpływ na wysokość przychodów wypracowanych przez Murapol w pierwszym półroczu 2017 r. miał segment doradczo-wykonawczy, którego wpływy wyniosły 89 mln zł oraz deweloperski z 44 mln zł przychodów. Ujemny wynik na działalności inwestycyjnej, na poziomie 7 mln zł, jest związany z zakupem pakietu akcji Skarbiec Holding oraz późniejszym krótkoterminowym spadkiem kursu akcji tej spółki.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br., Murapol w ramach segmentu deweloperskiego prowadzonej działalności, zakontraktowała sprzedaż 1 609 mieszkań, co stanowi wzrost o 24 % r/r. W tym czasie wydała klientom 696 lokali wobec 772 rok wcześniej.

Grupa Murapol, w pierwszym półroczu br., wprowadziła do sprzedaży 6 nowych inwestycji, w których zaoferowała 812 mieszkań. Nowe lokale dostępne były w Tychach, Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu i Warszawie. Na koniec czerwca, w ofercie Grupy znajdowało się ponad 1,4 tys. mieszkań.

W pierwszym półroczu br. Murapol zrealizowała 7 inwestycji, uzyskując pozwolenie na użytkowanie 699 lokali o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej blisko 29 tys. mkw. Grupa kontynuowała budowę 7 inwestycji oraz rozpoczęła realizację kolejnych 13. Na koniec czerwca br. w budowie znajdowało się ponad 2,8 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej blisko 122 tys. mkw. Z kolei portfel projektów w przygotowaniu na najbliższe 3 lata obejmuje ok. 25 tys. lokali i odpowiadający im PUM na poziomie blisko 1,1 mln mkw.

- Pierwsze półrocze 2017 roku było okresem dalszego dynamicznego rozwoju Murapol. Podjęliśmy szereg działań, których celem jest budowanie organizacji o zasięgu międzynarodowym przy jednoczesnym umacnianiu pozycji na krajowym rynku działalności. Poza wchodzeniem do kolejnych miast w Polsce, coraz odważniej spoglądamy za granicę. Obecnie przygotowujemy po dwa projekty w Niemczech i Szkocji i zapewne na tym nie poprzestaniemy. Z kolei Sosnowiec, Gliwice i Mikołów to rodzime lokalizacje, w których podjęliśmy kroki, aby wejść z działalnością. Oczywiście, poza zwiększaniem zasięgu geograficznego naszej oferty, kluczowe znaczenie ma dla nas uzyskiwana marża na projektach inwestycyjnych, która od dwóch lat jest na stabilnym, jednym z najwyższych na rynku, poziomie – mówi Michał Sapota prezes zarządu Murapol. - Minione półrocze to także czas inwestycji kapitałowych, których efektów spodziewamy się już niebawem. – dodaje Michał Sapota.

W maju br. Abadon Real Estate , należąca do holdingu Murapol, sfinalizowała przejęcie pakietu większościowego akcji spółki Awbud, której kompetencje uzupełniają ofertę segmentu wykonawczego holdingu. Z kolei w czerwcu br. Murapol nabył 32,99 % akcji spółki Skarbiec Holding, właściciela jednego z wiodących na polskim rynku towarzystw funduszy inwestycyjnych – Skarbiec TFI.

- Inwestycja w Skarbiec Holding to, z naszego punktu widzenia, wykorzystanie okazji rynkowej na zaangażowanie się w spółkę, której działalność nie stanowi bezpośredniego uzupełnienia naszych kompetencji, ale w dłuższej perspektywie transakcja ta pozytywnie wpłynie na działalność obydwu podmiotów – podsumowuje Michał Sapota. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych