PARTNER PORTALU

J.W. Construction liczy zyski

Przychody netto ze sprzedaży spółki J.W. Construction w 2015 r. były równe 202,2 mln zł. Marża brutto ze sprzedaży wyniosła 20,4 proc., a zysk operacyjny - 24,6 mln zł. Grupa odnotowała zysk netto w wysokości 5,7 mln zł.

Autor: HouseMarket.pl 18 marca 2016 14:12

Publikowane wyniki, zarówno na poziomie przychodów ze sprzedaży, zysku operacyjnego, jak i zysku netto, są zgodne z oczekiwaniami spółki i wynikają z cyklu realizacji inwestycji. W minionym roku prawie w całości wyczerpała się pula mieszkań gotowych, ze sprzedaży których można tylko rozpoznawać wynik.

- Rok 2015 był bardzo dobry pod względem przepływów pieniężnych, pozytywnie oceniamy również postępy w realizacji projektów budowlanych. Atrakcyjna oferta umożliwiła nam sprzedaż 1569 lokali, wobec 1097 lokali w 2014 roku, co oznacza 43 procentowy wzrost rok do roku. Na wykonaną sprzedaż składają się 1482 lokale mieszkalne i usługowe oraz 85 jednostek aparthotelowych i biurowych. W 2015 roku koncentrowaliśmy się na realizacji inwestycji mieszkaniowych i aparthotelowych. Szeroki zakres prowadzonych prac nie znalazł wprost odzwierciedlenia w wyniku finansowym roku 2015, jednak to na tej bazie projektów w budowie, zostanie wypracowany zysk w następnych kwartałach. Należy wspomnieć, że w ubiegłym roku, sukcesem zakończyła się emisja obligacji JW Construction o wartości 120 mln zł. Pozyskane środki przeznaczyliśmy na spłatę części papierów zapadających w styczniu 2016 roku – mówi Małgorzata Szwarc-Sroka, członek rady nadzorczej J.W. Construction Holding SA, nadzorująca pion ekonomiczny i biuro relacji inwestorskich.

W analizowanym okresie J.W. Construction koncentrowała się na zabudowie posiadanych gruntów na ponad 6 tys. lokali i przygotowaniu projektów, które będą sukcesywnie rozpoznawane w wynikach finansowych w 2016 i 2017 roku. W 2015 r. prowadzono budowę 12 inwestycji na 3.005 lokali na prawie 136 000 mkw. oraz budowę hotelu i przygotowywano uruchomienie kolejnych projektów na ponad 287.000 mkw.

W 2015 r. J.W. Construction Holding S.A. realizowała budowę 11 projektów mieszkaniowych na prawie 121.000 PUM wraz z domami jednorodzinnymi. Z tego sześć projektów na ponad 57.000 PUM rozpoczęto w minionym roku.

Deweloper uruchomił duże projekty deweloperskie w Warszawie, takie jak etap C flagowej inwestycji Bliska Wola oraz aparthotel Wola Invest łącznie na 939 lokali Rozpoczął także budowę pierwszego etapu Zielonej Doliny II, w ramach którego w pierwszej kolejności powstanie 321 mieszkań oraz os. Willa ONE na 21 lokali. Ponadto uruchomiono realizację 38 domów w inwestycji Villa Campina, pierwszy etap os. Bernadowo Park w Gdyni na 196 lokali oraz drugi etap os. Nowe Tysiąclecie w Katowicach na 122 lokale.

Jednocześnie w 2015 r. deweloper kończył realizację pierwszego etapu inwestycji Bliska Wola (156 lokali) oraz kontynuował budowę dwóch kolejnych etapów B1 i B2 przy ulicy Kasprzaka w Warszawie (łącznie 964 lokale). W trakcie realizacji były również takie inwestycje, jak pierwszy etap os. Nowe Tysiąclecie w Katowicach (149 lokali), Osiedle Centrum III w Łodzi (96 lokali) i Villa Campina (4 domy).

W analizowanym okresie firma otrzymała łącznie siedem pozwoleń na budowę osiedli, takich jak etap C Bliskiej Woli i aparthotelu przy ulicy Kasprzaka, Willa One przy ulicy Marcina z Wrocimowic, Zielona Dolina II i III przy ulicy Zdziarskiej w Warszawie, osiedla Kamerata przy ulicy Sochaczewskiej w Gdyni, Bernadowo Park etap II przy ulicy Leśnej w Gdyni oraz domów w inwestycji Villa Campina.

W 2015 r. najwięcej mieszkań grupa sprzedała w Warszawie. Według przekazanych przez innych deweloperów danych sprzedażowych, spółka uplasowała się na drugim miejscu pod względem sprzedaży mieszkań na stołecznym rynku. O pozycji firmy zdecydowała sprzedaż na poziomie 1229 lokali.

Dobrej sprzedaży mieszkań sprzyjały niskie stopy procentowe, a także obawy przed wzrostem od stycznia 2016 roku o kolejne 5 proc. wymogu dotyczącego wysokości minimalnego wkładu własnego.

Czynnikiem wpływającym na sprzedaż w przedstawianym okresie były z jednej strony oferowane przez dewelopera konkurencyjne ceny, a z drugiej chęć wykorzystania dopłat w ramach MdM. Deweloper przygotował szeroką ofertę mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach, kwalifikujących się do zakupu w zakresie rządowego programu, m.in. na osiedlach Zielona Dolina, inwestycji Nowe Tysiąclecie w Katowicach czy Bernadowo Park w Gdyni, a także domów w Villa Campina.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych