PARTNER PORTALU

Lokum Deweloper zanotował słabszy kwartał

Przychody spółki Lokum Deweloper spadły w pierwszym kwartale br. z 36,3 mln zł do 6,5 mln zł, co jest konsekwencją rozpoznania w wyniku 15 lokali, wobec 96 rok wcześniej. Wynik ten jest ściśle związany harmonogramem realizacji inwestycji w 2017 r.

Autor: HouseMarket.pl 17 maja 2017 09:36

Większość lokali zostanie rozpoznana w wyniku w II połowie roku, a w szczególności w IV kwartale. Potencjał rozpoznań w 2017 r. wynosi 679 lokali.

Konsekwencją niskich przychodów w I kw. jest strata netto na poziomie 2,2 mln zł (wobec 7,7 mln zł zysku netto rok wcześniej).

- Pod względem przychodów i sprzedaży pierwszy kwartał był słabszy od poprzednich. Zmienność pomiędzy poszczególnymi kwartałami jest naturalna w naszej działalności – wyniki te zależą od harmonogramu prowadzonych inwestycji i dlatego warto na nie patrzeć z perspektywy całego roku. Zakładamy, że liczba lokali rozpoznanych w wyniku oraz sprzedanych będzie wyraźnie wzrastać w kolejnych okresach, szczególnie w drugiej połowie tego roku - mówi Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper. - Naszym celem jest sprzedaż w 2017 roku około tysiąca lokali, a potencjał rozpoznań na 2017 jest na poziomie nieco wyższym niż zeszłoroczny - 679 lokali. Cieszy nas także fakt, że Spółka konsekwentnie realizuje ponadprzeciętne marże na sprzedaży, a dzięki rozpoczęciu inwestycji na rynku krakowskim oferta i liczba lokali w realizacji są najwyższe w historii Firmy. Większa skala działalności przełoży się na wyższe przychody i zyski w przyszłych latach – dodaje Bartosz Kuźniar.

W I kw. 2017 r. Grupa sprzedała 117 lokali (spadek o 32 proc. r/r). Natomiast liczba lokali objęta umowami rezerwacyjnymi wzrosła ponad dwukrotnie do 261. Duża liczba umów rezerwacyjnych związana była m.in. z toczącym się procesem otwarcia rachunku powierniczego dla projektu Lokum Victoria Va. Rachunek ten został już założony i umowy rezerwacyjne sukcesywnie przekształcane są w umowy deweloperskie.

Grupa Lokum Deweloper zwiększyła marżę brutto na sprzedaży w I kwartale 2017 r. do blisko 35 proc. (vs ponad 32 proc. rok wcześniej).

Na koniec marca 2017 r. suma lokali rozpoznanych oraz objętych umowami deweloperskimi, przedwstępnymi i rezerwacyjnymi wynosiła 461 lokali, co stanowi 68 proc. potencjału rozpoznań w 2017 (679 lokali).

Zarząd zarekomendował akcjonariuszom wypłatę dywidendy w wysokości 0,78 zł/akcję, co stanowi blisko 30 proc. skonsolidowanego zysku netto za rok 2016. Wielkość dywidendy zostanie ustalona podczas WZA – 12.06.2017 r. we Wrocławiu. Proponowany dzień ustalenia prawa do dywidendy to 20.06.2017 r., a dzień wypłaty dywidendy – 5.07.2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych