PARTNER PORTALU

Mostostal wypuszcza nowe materiały do budowy domów

Mostostal Warszawa zakończył projekt H-house. Czteroletnie prace badawcze doprowadziły do opracowania innowacyjnych, ekologicznych paneli i materiałów wykończeniowych, które - jak informuje firma - pozwalają zwiększyć komfort użytkowania i efektywność energetyczną budynków mieszkalnych.

Autor: housemarket.pl 19 września 2017 14:00

Na terenie Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, spółka wybudowała również dwa parterowe budynki prezentujące zastosowanie tych rozwiązań. 

Międzynarodowy projekt badawczy realizowało 12 jednostek z czterech krajów - Polski, Szwecji, Niemiec i Francji. Liderem konsorcjum był szwedzki Instytut Badawczy Cementu i Betonu (CBI). Projekt był współfinansowany ze środków Siódmego Programu Ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji.

Dział Badań i Rozwoju Mostostal Warszawa jest zaangażowany w kilka projektów, które dostarczają gotowe rozwiązania dla energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego. W tym roku zakończył się rozpoczęty w 2013 r. projekt H-house zmierzający do stworzenia zdrowszego środowiska wewnętrznego budynków dzięki zastosowaniu innowacyjnych i ekologicznych materiałów.

W ramach projektu powstały zarówno rozwiązania nadające się do bezpośredniej aplikacji na budowach, np. tynki bazujące na materiałach naturalnych, jak i bardziej zaawansowane, wymagające dalszych prac rozwojowych w tym samoczyszczący, hydrofobowy beton ultra-wysokiej wytrzymałości.

Analizie podlegały elementy ścian zewnętrznych (prefabrykowane panele betonowe wraz z warstwą ocieplenia z betonu autoklawizowanego lub pianobetonu) oraz komponenty związane z wykończeniem wnętrz (ścianki działowe, tynki wewnętrzne). Podstawowe parametry, które badano to parametry wytrzymałościowe, izolacyjność cieplna i akustyczna oraz sorpcja wilgoci. Przeprowadzono również analizy środowiskowe w cyklu życia. 

W ramach projektu powstały elementy fasady budynku – innowacyjne prefabrykowane panele betonowe. Mogą one zostać wykorzystane zarówno przy nowych konstrukcjach, do wykonywania przegród zewnętrznych, jak również do termomodernizacji istniejących budynków. Ich dużą zaletą jest wysoka izolacyjność cieplna połączona z całkowitą niepalnością. Są również przyjazne dla środowiska. Dział Badań i Rozwoju uczestniczył m.in. w opracowaniu konstrukcji wewnętrznej paneli. Do ich produkcji wykorzystane zostały nowo opracowane mieszanki betonowe. Na terenie Instytutu Techniki Budowlanej Mostostal Warszawa wybudował również dwa parterowe budynki demonstracyjne, które będą podlegać monitoringowi.

– Rolą Mostostalu Warszawa było opracowanie elementów łączących wewnętrzne warstwy prefabrykatów betonowych oraz systemu montażu. W celu redukcji mostków termicznych, wykorzystaliśmy do tego kompozyt FRP. Łączniki i kotwy zostały wytworzone w naszym Warsztacie Kompozytowym z włókien szklanych i żywicy epoksydowej. Kolejnymi zadaniami, za które byliśmy odpowiedzialni było przygotowanie strategii wdrażania produktów na rynek (opracowanie business planu) oraz budowa obiektów demonstracyjnych – mówi Lech Własak z działu badań i rozwoju Mostostal Warszawa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych