PARTNER PORTALU

Orion Investment SA wypracował blisko 9 mln złotych zysku netto

Grupa Orion Investment SA zakończyła 2014 r. z zyskiem netto wynoszącym 8 744 tys. zł i przychodami na poziomie 30 532 tys. zł. Osiągnięty wynik spółka zawdzięcza wysokiej sprzedaży lokali mieszkalnych w inwestycji Trzy Ogrody w Krakowie.

Autor: gs/Orion Investment 17 lutego 2015 21:55

W IV kw. ubiegłego roku spółka wypracowała w ujęciu skonsolidowanym 3 345 tys. zł zysku netto przy przychodach sięgających 12 646 tys. zł. W analogicznym okresie 2013 r. Grupa Orion Investment SA miała stratę netto przekraczającą 241 tys. zł, a jej sprzedaż wyniosła blisko 209 tys. zł.

Cały 2013 r. Emitent zakończył przychodami na poziomie 4 023 tys. zł oraz niewielkim zyskiem sięgającym 156 tys. zł. Dzięki skutecznej polityce sprzedażowej lokali mieszkalnych usytuowanych w inwestycji Trzy Ogrody w Krakowie, Spółka odnotowała w 2014 r. najlepsze wyniki finansowe w swoje historii.

Motor napędowy spółki

W ostatnim kw. 2014 r. Grupa Orion Investment SA rozpoczęła prace budowlane przy nowym projekcie inwestycyjnym realizowanym w Zabierzowie. Plany zakładają, że powstanie tam 30 budynków w zabudowie szeregowej oraz bliźniaczej. Zarząd Spółki prognozuje, że realizacja tego przedsięwzięcia pozwoli na utrzymanie wysokiego tempa poprawy wyników finansowych w nadchodzących kwartałach.

– Dobry wynik finansowy w 2014 r. to efekt sprzedaży części mieszkań z I etapu Osiedla Trzy Ogrody. Cała inwestycja podzielona jest na cztery etapy. Zainteresowanie lokalami jest bardzo duże i oceniamy, że pozostałe mieszkania I etapu zostaną sprzedane w najbliższych miesiącach. W ostatnim czasie uruchomiliśmy również sprzedaż lokali w ramach II etapu Trzech Ogrodów oraz osiedla domów z Zabierzowie. Obie te inwestycje wpłyną na wyniki finansowe spółki w 2015 i 2016 r – podsumowuje wyniki Tadeusz Marszalik, prezes zarządu spółki Orion Investment SA.

Prawie 3 mln dywidendy

Spółka zamierza kontynuować politykę dywidendową z poprzednich lat i podzielić się ze swoimi akcjonariuszami zyskiem wypracowanym w 2014 r. Kwota jaka zostanie przeznaczona na ten cel wyniesie minimum 2,9 mln zł. Przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy będzie niezwykle atrakcyjna dla inwestorów i może być jedną z najwyższych na całym rynku NewConnect.

– Spółka od trzech lat dzieli się z akcjonariuszami wypracowanym zyskiem. Jako zasadę przyjęliśmy wypłatę minimum 1/3 zysku w formie dywidendy, choć w ostatnim roku podjęliśmy dodatkowo decyzję o przeznaczeniu kwoty 2 mln zł na skup akcji własnych. Wyniki 2014 r. oznaczają, że zgodnie z przyjętą zasadą Zarząd zaproponuje na WZA do wypłaty dywidendy w łącznej kwocie co najmniej 2 900 tys. zł – dodaje Marszalik.

Programu buy-back

W styczniu Spółka podjęła decyzję o rozpoczęciu realizacji Programu skupu akcji własnych, na który zamierza przeznaczyć do 2 mln zł i nabyć nie więcej niż 32 312 akcji, stanowiących blisko 2,99 proc. w ogólnej liczbie akcji. Zarząd Grupy Orion Investment SA jest zdania, że obecny kurs akcji nie odzwierciedla ich rzeczywistej wartości szacowanej na podstawie analizy fundamentalnej. Wdrożenie Programu buy-back’u powinno pozwolić na urealnienie wyceny rynkowej oraz zwiększenie płynności obrotu.

O firmie

Grupa Orion Investment S.A. to powiązane kapitałowo firmy deweloperskie z siedzibą w Krakowie. Orion Investment S.A. jest notowana na rynku NewConnect od lutego 2009 r. Do najważniejszych inwestycji Grupy Orion Investment S.A. należy zaliczyć budowę hali biurowo-produkcyjnej w Sosnowcu, 7-piętrowego apartamentowca „Przemysłowa 15” w Krakowie oraz realizowanie projektu „Trzy Ogrody” w Krakowie. Spółka prowadzi stabilną politykę dywidendową – dzieliła się z akcjonariuszami zyskiem za trzy ostatnie lata. W tym roku Orion Investment zamierza przenieść notowania swoich akcji na rynek regulowany GPW w Warszawie. Działania w tym zakresie mają zostać podjęte w I kwartale 2015 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych