PARTNER PORTALU

Polnord zmienia strategię

Polnord chce do 2019 roku podwoić przychody. Grupa zamierza też zwiększyć sprzedaż mieszkań do poziomu co najmniej 1500 lokali rocznie.

Autor: HouseMarket.pl 22 marca 2016 09:04

Polnord odnotował w 2015 r. 250,6 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży. Strata netto wyniosła 136,4 mln zł i jest konsekwencją obciążenia wyników jednorazowymi odpisami dokonanymi w celu urynkowienia wartości aktywów grupy.

Strategia grupy na lata 2016-2019 obejmuje cztery kluczowe obszary działań, których realizacja w średnim terminie ma doprowadzić do istotnego wzrostu skali prowadzonej przez spółkę działalności oraz kapitalizacji. Strategia ta nie stanowi prognoz wyników w 2019 r., a jedynie wskazuje cel, który będzie determinował czynności podejmowane przez zarząd w kolejnych trzech latach oraz przedstawia instrumenty służące do jego realizacji.

– Po pierwsze, konieczne będzie istotne obniżenie zadłużenia i skorelowanie go z realizowanymi projektami deweloperskimi. Zakładamy, że do 2019 r. dług stanowić będzie niespełna jedną czwartą obecnej wartości. Kolejnym elementem będzie jeszcze większa niż obecnie koncentracja działań na dużych, chłonnych rynkach, takich jak warszawski i trójmiejski. Realizacja projektów atrakcyjnych pod względem rentowności i dostosowanych do lokalnych potrzeb rynkowych zapewni grupie solidne wyniki sprzedażowe, a co za tym idzie również finansowe. Jestem przekonany, że realizacja założeń strategii doprowadzi do dynamicznego rozwoju działalności grupy i umocnienia jej pozycji na rynku – mówi Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Polnord.

Grupa zakłada realizację w przyszłości projektów deweloperskich o rentowności netto nie niższej niż 18 proc. Dokonana przez zarząd analiza banku ziemi nie tylko wytyczyła kierunki rozwoju kolejnych projektów, ale pozwoliła zidentyfikować aktywa przeznaczone do sprzedaży. Poza realizowanymi projektami, kapitał zapewni spółce sprzedaż wybranych działek i powierzchni biurowych.

Dodatkowe środki zapewnić mogą wpływy z odszkodowań związanych z prowadzonymi postępowaniami, dotyczącymi przejętych przez stołeczny samorząd działkami pod drogi oraz z wybudowaną infrastrukturą wodno-kanalizacyjną na terenie dzielnicy Wilanów. Grupa nie opiera jednak na tym swoich zamierzeń i działań strategicznych.

Powyższe zabiegi mają doprowadzić do osiągnięcia w 2019 roku przychodów na poziomie przekraczającym 500 mln zł oraz umożliwić zwiększenie sprzedaży lokali (ważonej udziałami Polnord) do poziomu co najmniej 1500 szt. rocznie (w 2015 r. grupa sprzedała 1054 lokale). Polnord planuje również powrót do wypłaty akcjonariuszom dywidendy, począwszy od 2018 roku.

– Zarząd, po dokonaniu kompleksowego przeglądu aktywów, realizowanych przez grupę projektów deweloperskich oraz prowadzonych spraw sądowych, dokonał urynkowienia ich księgowej wartości, co doprowadziło do obniżenia wyniku wykazanego przez grupę w raporcie rocznym za 2015 r. Te działania mają jednak charakter księgowy i nie wpływają na sytuację płynnościową spółki oraz możliwość terminowego regulowania zobowiązań finansowych – zapewnia Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Polnord.

Łączna wartość dokonanych przez grupę korekt wyniosła 356 mln zł, z czego 151 mln zł bezpośrednio obciążyło skonsolidowany wynik netto za 2015 r. Pozostała kwota - 205 mln zł – została ujęta jako korekty błędów dokonanych w latach ubiegłych.

– Operacja ta pozwoli nadać aktywom w bilansie realną wartość i sprawi, że potencjalna ich sprzedaż w przyszłości będzie pozbawiona negatywnego wpływu na wyniki finansowe – wskazuje Dariusz Krawczyk.

Na koniec 2015 roku firma była w trakcie realizacji 17 projektów, w ramach których wybudowanych zostanie 1720 lokali. W 2016 roku planowane jest uruchomienie 15 kolejnych inwestycji w Warszawie, Trójmieście, Olsztynie, Szczecinie i Wrocławiu, które wprowadzą do oferty 1556 lokali o łącznej powierzchni blisko 85 tys. mkw. PUM. Trzy spośród nich to zupełnie nowe inwestycje.

W Gdańsku grupa rozpocznie budowę pierwszego etapu inwestycji: Chabrowe Wzgórze (108 lokali) oraz Flisykowskiego (128 lokali), a także realizację inwestycji przy ul. Rakoczego, gdzie docelowo powstaną 382 lokale. W aglomeracji warszawskiej swojej kontynuacji doczekają się popularne wśród klientów inwestycje Stacja Kazimierz oraz Brzozowy Zakątek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych