PARTNER PORTALU

Ponad tysiąc sprzedanych lokali - Lokum Deweloper podsumowuje 2017 rok

Lokum Deweloper, lider w segmencie mieszkań o podwyższonym standardzie we Wrocławiu, obecny również na rynku krakowskim, sprzedał w 2017 roku rekordową liczbę 1,052 tys. lokali, notując aż 63 proc. wzrost sprzedaży. Spółka rozpozna w wyniku 2017 r. 646 lokali, co również jest najwyższą wartością w jej historii.

Autor: HouseMarket.pl 02 stycznia 2018 09:33

W samym czwartym kwartale spółka sprzedała 401 lokali (wzrost o 79 proc. r/r), rozpoznając w wyniku 457 lokali (wzrost o 84 proc. r/r). Najwięcej mieszkań przekazano nabywcom na osiedlach Lokum di Trevi (etapy VI i VII) oraz Lokum Victoria (etapy IIa, IVa i IVb).

– Z dużą satysfakcją muszę potwierdzić, że wykonaliśmy zakładane na 2017 rok ambitne plany rozwoju spółki. Nie tylko przekroczyliśmy przyjęty na ten rok cel sprzedaży 1 tys. mieszkań przy zachowaniu właściwej relacji ich cen do ponoszonych kosztów, ale także osiągnęliśmy cel dotyczący ilości lokali rozpoznanych w wyniku 2017 r. – było to 646 sztuk. Stanowiło to duże wyzwanie zważywszy na zakończenie większości inwestycji w ostatnim kwartale. Jednocześnie włożyliśmy wiele pracy w budowanie podstaw rozwoju spółki na dalsze lata, przygotowując kolejne duże, doskonale zlokalizowane inwestycje mieszkaniowe o podwyższonym standardzie, a także strukturyzując źródła finansowania tego rozwoju – powiedział Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.

Na koniec roku Lokum Deweloper miał ponadto zawartych 210 umów rezerwacyjnych (niemal dwukrotny wzrost r/r), z czego 181 umów we Wrocławiu, oraz 29 w Krakowie.

- Dzięki wejściu na rynek krakowski oraz poszerzeniu oferty we Wrocławiu potencjał rozpoznań lokali w roku 2018 jest o prawie połowę większy niż w roku 2017, zaś w kolejnych latach spodziewamy się jego dalszego wzrostu – powiedział Bartosz Kuźniar - Na koniec 2017 r. umowami deweloperskimi, przedwstępnymi i rezerwacyjnymi objętych było już 609 lokali, czyli 63 proc. możliwych do rozpoznania w 2018 roku. W przyszłym roku planujemy przekazać klientom pierwsze mieszkania z inwestycji krakowskich (osiedle Lokum Siesta i Lokum Vista), zaś we Wrocławiu – dużą pulę mieszkań osiedla Lokum Victoria, naszego flagowego projektu, który realizowany jest w obrębie Starego Miasta. Aby utrzymać właściwe tempo rozwoju działalności przeprowadziliśmy niedawno największą wartościowo w historii półki i najkorzystniejszą finansowo emisję obligacji. Pozyskane środki posłużą do rozszerzenia oferty o atrakcyjne inwestycje. W 2018 roku planujemy utrzymać sprzedaż na poziomie powyżej 1 tys. lokali - dodał.

18 grudnia 2017 r. Lokum Deweloper wyemitował w ramach oferty prywatnej obligacje serii E o łącznej wartości nominalnej 100 mln zł. Wśród celów emisyjnych znajduje się finansowanie zakupu nieruchomości pod nowe projekty deweloperskie oraz refinansowanie długu, w szczególności wyemitowanych wcześniej obligacji. Z pozyskanych środków spółka wykupiła przed terminem - 21.12.2017 r. obligacje serii C o wartości 40 mln zł.

Na koniec 2017 roku w ofercie Lokum Deweloper znajdowały się 774 lokale, a w realizacji - 1,543 tys. lokali. Grupa Lokum Deweloper spodziewa się utrzymania wysokiego popytu na rynku nieruchomości.

- W 2018 roku spodziewamy się utrzymania wysokiego popytu na mieszkania kupowane celem realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych przy niesłabnącym popycie na lokale kupowane na wynajem. Zakupom inwestycyjnym sprzyjać będzie wzrost zatrudnienia w dużych, prężnie rozwijających się miastach, do jakich zalicza się zarówno Wrocław, jak i Kraków, łagodna polityka RPP i duża świadomość inwestycyjna klientów, którzy z najmu lokali osiągają bardzo satysfakcjonujące stopy zwrotu, jednocześnie doświadczając wzrostu wartości posiadanych nieruchomości – podsumowałł Bartosz Kuźniar.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych