PARTNER PORTALU

Portfel Mirbudu coraz grubszy

Narastająco w całym roku 2015 grupa wygenerowała ponad 756 mln przychodów, ponad 35 mln zysku operacyjnego, a zysk netto wyniósł blisko 15 mln zł. Obecny portfel zamówień grupy na kolejne lata ma wartość ponad 1,6 mld zł, w tym około 800 mln przypada na bieżący rok.

Autor: HouseMarket.pl 01 marca 2016 11:19

W czwartym kwartale roku obrotowego 2015 grupa Mirbud uzyskała przychody w wysokości 230,2 mln zł, w porównaniu do blisko 271 mln zł w analogicznym okresie roku 2014. Na poziomie zysku operacyjnego firma wygenerowała 8 mln zł w porównaniu do 6,7 mln zł w roku ubiegłym, zysk netto wyniósł 0,3 mln zł w porównaniu do 1,79 mln zł uzyskanego w porównywalnym okresie roku 2014.

Narastająco w całym roku 2015 grupa wygenerowała ponad 756 mln przychodów, ponad 35 mln zysku operacyjnego, a zysk netto wyniósł blisko 15 mln zł. Obecny portfel zamówień grupy na kolejne lata ma wartość ponad 1,6 mld złotych, w tym około 800 mln przypada na bieżący rok.

Wysokość przychodów w roku 2015 w porównaniu do roku 2014 uległa obniżeniu o 22 proc., co było spowodowane głównie niższymi przychodami w segmencie robót inżynieryjno-drogowych. Wynikało to głównie z faktu osiągnięcia przez firmę w 2014r. znacznych przychodów z tytułu realizacji inwestycji dokończenia budowy dwóch odcinków autostrady A1.

W 2015 r. trzy obecnie realizowane kontrakty drogowe znacznej wartości: obwodnica Inowrocławia, fragment drogi ekspresowej S-3 oraz fragment drogi S-5 znajdowały się w fazie projektowania i początkowej realizacji. Warto jednak zauważyć, że wzrost przychodów o 25 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego Mirbud zanotował na poziomie jednostkowym, na co miały wpływ realizowane głównie projekty z zakresu budownictwa drogowego oraz mieszkaniowego.

W samym IV kwartale 2015 r. grupa osiągnęła dodatni wynik finansowy we wszystkich podstawowych segmentach działalności. Rentowność sprzedaży w tym okresie względem analogicznego okresu 2014 r. uległa podwyższeniu 1,3 proc., co wynikało głównie ze wzrostu rentowności w segmencie robót inżynieryjno-drogowych i budynków użytku publicznego.

Należy jednak zaznaczyć, że znaczący wpływ na obniżenie zysku netto w omawianym okresie miała poniesiona w IV kwartale 2015 r. strata w wysokości 1,8 mln zł przez spółkę zależną Expo Mazury S.A. (dawniej Expo Arena S.A.). Narastająco strata wyniosła 1,2 ml zł.

- Jestem przekonany, że w całym 2016 r. spółka Expo Mazury poprawi swoje wyniki i zanotuje zysk. Po przejęciu tej firmy zdecydowanie wzmocniliśmy skład kadry zarządzającej, a spółka ma ambitne plany w zakresie realizacji nowych imprez targowych i eventów- komentuje Jerzy Mirgos, prezes zarządu Mirbud SA.

- Analizując natomiast portfel zamówień całej grupy kapitałowej na kolejne okresy, który ma wartość ponad 1,6 mld złotych, widać wyraźnie, że przez najbliższe 2-3 lata, 50 proc. naszej sprzedaży będą stanowić projekty drogowe. Dlatego wyraźnie wzmacniamy nasz potencjał w tym zakresie, zatrudniając nowych wysokiej klasy specjalistów, a także rozbudowując w różnych rejonach kraju sieć wytwórni masy bitumicznej do 5 obecnie. Bardzo ambitne plany ma także nasza spółka zależna JHM Development, która dzięki realizacji inwestycji mieszkaniowych zarówno w większych aglomeracjach jak i mniejszych miejscowościach chce docelowo sprzedawać 500 mieszkań rocznie. Natomiast planowana rozbudowa Centrum Handlowego Marywilska 44 w Warszawie 44 o kolejne 12 tys. metrów kwadratowych zdecydowanie poprawi jej rentowność.Jestem także przekonany, że dzięki wykorzystaniu środków finansowych z Unii Europejskiej na realizację inwestycji infrastrukturalnych, sektor budowlany czeka znaczący wzrost, a grupa będzie jego beneficjentem - dodaje Jerzy Mirgos, prezes zarządu Mirbud.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych