PARTNER PORTALU

Prezes PB Start: deweloper musi być elastyczny

Dostosowanie oferty do oczekiwań klientów i trendów na rynku to największe wyzwanie każdego dewelopera - twierdzi Marek Szmolke, prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego START w wywiadzie dla HouseMarket.pl.

Autor: HouseMarket.pl 05 października 2015 09:41

2015 rok to bardzo intensywny okres dla całej branży. Z jednej strony boom na mieszkania, a z drugiej – rozszerzenie programu MdM na rynek wtórny. Dodatkowo, od 1 stycznia 2016r. do 15 proc. wzrośnie wysokość wkładu własnego.

- Z pewnością nowelizacja Ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania czy podwyżka wkładu własnego będą dla branży sporym wyzwaniem – mówi Marek Szmolke, prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego START. - Należy jednak pamiętać , że deweloperzy wykazują większą elastyczność i  umiejętność dostosowania się do zmieniających trendów na rynku, niż sprzedający mieszkania na rynku wtórnym. W mojej opinii właśnie te cechy pozwolą nam utrzymać przewagę konkurencyjną.  

Zdaniem prezesa PB Start nowelizacja MdM stwarza nowe możliwości dla deweloperów. Podobnie jest w przypadku wysokości wkładu własnego. - Rzeczywiście będzie wyższy, ale nie oznacza to automatycznego spadku popytu na mieszkania – mówi Marek Szmolke. - Obecnie wiele osób finansuje zakup z własnych oszczędności, a nabytą nieruchomość traktuje jak inwestycję. Moim zdaniem nie ma powodu do obaw. Pomimo tych, wydawałoby się drastycznych zmian, zainteresowanie nowym budownictwem nie maleje. Według raportu REAS, w sześciu polskich aglomeracjach o największej skali obrotów na rynku pierwotnym, tj. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Łodzi, w II kwartale 2015r. nastąpił 11-procentowy wzrost sprzedanych lokali, a liczba transakcji osiągnęła rekordowy poziom – 12,7 tys. To pokazuje, że nie liczy się tylko cena, ale także komfort, jakość wykończenia i oczywiście metraż. Niezwykle ważna jest również lokalizacja, szczególnie dla osób, które kupują mieszkania pod wynajem.  

Według specjalistów to właśnie wynajem będzie głównym impulsem dla rynku nieruchomości. - Dla sporej grupy nabywców jest to atrakcyjna forma  pomnażania kapitału.  Nie jest to nic dziwnego biorąc pod uwagę, że na początku września  Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się kolejny raz utrzymać stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Oznacza to, że coraz mniej korzystne jest oszczędzanie  na lokatach. Za to o wiele tańsze jest finansowanie zakupu mieszkania, więc rentowność w przypadku wynajmu rośnie – mówi prezes PB Start. Potwierdzają to dane NBP, który w III kwartale 2015r. spodziewa się 29-procentowego wzrostu popytu na kredyty.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych