PARTNER PORTALU

Rentowność Budimeksu powyżej oczekiwań

Wyniki Budimeksu okazały się lepsze od oczekiwań. Działalność deweloperska grupy ma w tym swój udział.

Autor: HouseMarket.pl 29 lipca 2015 10:53

Poprawa rentowności grupy wynika przede wszystkim z poprawy rentowności w segmencie budowlanym. W drugim kwartale 2015 roku wynik segmentu przed podatkiem był lepszy od wyniku drugiego kwartału 2014 roku o 51,1 proc. Rentowność na tym poziomie wzrosła o 42,5 proc. osiągając w tym okresie poziom 5,14 proc. W związku z tym, wynik segmentu budowlanego przed podatkiem wypracowany w całym pierwszym półroczu 2015 roku przekroczył 100 milionów złotych.

Budimex wypracował w II kw. 2015 r. 69,3 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu do 43,9 mln zł rok wcześniej. Wynik okazał się 18,3 proc. powyżej konsensusu, który przewidywał 58,6 mln zł zysku netto.

Przychody grupy w II kw. wyniosły 1,42 mld zł i były zgodne z konsensusem na poziomie 1,4 mld zł.

Grupa poprawiła wyniki i rentowność na wszystkich poziomach działalności, w tym również deweloperskiej. W drugim kwartale tego roku spółka rozpoczęła sprzedaż notarialną projektu w Poznaniu oraz pierwszego etapu projektu Wiślany Mokotów w Warszawie. Dzięki temu sprzedaż segmentu deweloperskiego w drugim kwartale wyniosła 105 milionów złotych i była wyższa od sprzedaży notarialnej drugiego kwartału 2014 roku o 80 proc. W konsekwencji sprzedaż w segmencie deweloperskim w pierwszym półroczu 2015 roku wyniosła 139 milionów złotych. W całym roku 2015 sprzedaż w segmencie deweloperskim powinna być zbliżona do sprzedaży roku poprzedniego.

W drugim kwartale 2015 roku rozpoczęto również kolejne etapy projektu Nowe Czyżyny w Krakowie, dzięki czemu przedsprzedaż mieszkań w segmencie deweloperskim utrzymuje się na wysokim poziomie.

W samym drugim kwartale Budimex Nieruchomości przedsprzedał 580 mieszkań, co daje łączną przedsprzedaż w pierwszym półroczu na poziomie 1 079 mieszkań. Jest to niemal dwukrotnie więcej niż w pierwszym półroczu 2014 roku. Taki wynik stawia Budimex Nieruchomości w pierwszej trójce deweloperów z najwyższą przedsprzedażą mieszkań w Polsce w pierwszym półroczu 2015 roku.  

- W pierwszym półroczu 2015 Budimex Nieruchomości zakupił nowe grunty o wartości ponad 100 milionów złotych, na których można wybudować ponad 2 tysiące mieszkań. Obserwujemy rynek terenów pod inwestycje mieszkaniowe - mówi Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex. - Jednym z naszych celów jest dywersyfikacja i powiększenie banku ziemi. W drugim półroczu będziemy pracować nad pozyskiwaniem kolejnych gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach.

Liczba mieszkań w budowie utrzymuje się na analogicznym poziomie jak w pierwszym kwartale bieżącego roku – w budowie mamy ponad 3 tys. mieszkań, z czego tylko 771 nieprzedsprzedanych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych