PARTNER PORTALU

Robyg chce pozyskać środki na szybszy rozwój

Robyg planuje emisję do 26.309.199 akcji s. H z wyłączeniem prawa poboru. Chce pozyskać środki na rozwój, w szczególności we Wrocławiu - wynika z projektów uchwał na walne zwołane na 28 czerwca.

Autor: PAP 02 czerwca 2016 09:48

Akcje miałyby być obejmowane w drodze subskrypcji prywatnej, przy czym 15.785.520 akcji miałoby zostać zaoferowanych inwestorom wybranym wedle uznania zarządu, a 10.523.679 - w pierwszej kolejności akcjonariuszom spółki posiadającym pakiety akcji, które stanowią, co najmniej 5 proc. kapitału zakładowego spółki.

Cena emisyjna zostanie ustalona przez zarząd: nie będzie niższa od średniej ceny rynkowej akcji spółki z okresu 3 miesięcy notowań poprzedzających dzień podjęcia przez walne uchwały ws. emisji albo od 3 zł, w zależności od tego, która z tych dwóch kwot będzie wyższa.

"Celem emisji akcji serii H jest pozyskanie środków na rozwój spółki (..) Zdaniem zarządu konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków mających na celu rozwój i zwiększenie działalności i aktywności grupy Robyg w szczególności na dodatkowym rynku, tj. rynku wrocławskim jako nowym obszarze działalności grupy poza Warszawą i Gdańskiem docelowo zwiększającym działalność grupy poza tymi miastami" - napisał zarząd spółki w uzasadnieniu.

Spółka widzi możliwość rozwoju na rynku wrocławskim zarówno poprzez zakup dodatkowej nowej ziemi pod inwestycje, współpracę kapitałową z właścicielami większych terenów inwestycyjnych, jak też poprzez przejęcie lokalnego dewelopera lub fuzję lub znalezienie innej drogi do współpracy z już działającymi tam deweloperami.

"Rozwój działalności na rynku wrocławskim będzie jednak wiązał się z zaangażowaniem kapitałowym, obejmującym nie tylko wydatki na pozyskanie nowych gruntów, ale także wydatki wstępne na rozpoczęcie tam działalności, wydatki administracyjne związane z uruchomieniem sprzedaży i operacji oraz inne koszty powiązane dla rozpoczęcia projektów w nowym mieście i w tej lokalizacji, a także zwiększone wydatki na marketing. Niemniej, zdaniem zarządu biorąc pod uwagę perspektywę długookresową takiego wejścia na nowy rynek oraz jego potencjał, finansowanie tego kroku poprzez emisję akcji stanowi bezpieczniejsze i konserwatywne podejście, a zakładając odpowiednią skalę działalności, rynek wrocławski może być istotnym źródłem zysków dla grupy" - napisano.

Robyg podał, że zamiarem spółki jest także pozyskanie inwestorów wspierających długoterminowo działalność spółki i jej grupy kapitałowej, a także wzmocnienie jej akcjonariatu.

"Wobec tego oraz faktu, że emisja jest zakładana na małą skalę i w formie oferty prywatnej, zarząd proponuje wyłączenie prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy i zaoferowanie akcji w ramach swojego uznania wybranym inwestorom, którzy będą chcieli dokapitalizować spółkę oraz długofalowo wspierać jej rozwój, w tym w szczególności poprzez zaangażowanie na rynku wrocławskim" - podała spółka.

Walne 28 czerwca zdecyduje też o wypłacie 0,2 zł dywidendy na akcję, czyli łącznie 52,6 mln zł, z zysku za 2015 rok oraz z zysków zatrzymanych. Proponowany dzień ustalenia prawa do dywidendy to 4 lipca, a dzień jej wypłaty 20 lipca 2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych