PARTNER PORTALU

Ronson Development zapowiada rekordowy IV kwartał

Łączne przychody grupy Ronson po trzech kwartałach 2017 r. przekroczyły 182 mln zł i były o 10 proc. niższe niż przed rokiem. Uwzględniając wartość lokali przekazanych klientom w projekcie joint venture City Link I, łączne przychody w omawianym okresie wyniosłyby ponad 195 mln zł.

Autor: HouseMarket.pl 07 listopada 2017 11:16

W pierwszych dziewięciu miesiącach br. Ronson przekazał klientom 456 lokali w inwestycjach objętych pełną konsolidacją, wobec 510 w analogicznym okresie 2016 r. Ponadto w trzecim kwartale 2017 r. Ronson przekazał klientom pierwsze 36 lokali w projekcie City Link I, w którym ma 50-proc. udział.

Na koniec trzeciego kwartału spółka miała 359 lokali już sprzedanych, ale jeszcze nieprzekazanych klientom, o łącznej wartości blisko 137 mln zł. Większość z nich zostanie przekazana nabywcom w czwartym kwartale, 276 z tych lokali znajduje się w projekcie City Link I.

Zysk brutto ze sprzedaży za pierwsze trzy kwartały wyniósł ponad 29 mln zł w porównaniu z 41 mln zł w analogicznym okresie w 2016 roku. Marża brutto osiągnięta na projektach przekazanych klientom od stycznia do września wyniosła 16 proc. wobec 20,2 proc. w okresie pierwszych trzech kwartałów 2016 r. Marża brutto zrealizowana na projekcie City Link I wynosi 30,2proc.

Skonsolidowany zysk netto Ronson Europe po dziewięciu miesiącach roku wyniósł 2 mln zł wobec 11,4 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 0,1 mln zł wobec 10,8 mln zł przed rokiem.

– W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku przekazaliśmy klientom 456 lokali w projektach objętych pełną konsolidacją. To o 11 proc. mniej niż analogicznym okresie 2016 roku, co przełożyło się na 10-proc. spadek przychodów rok do roku. Gros przychodów rozpoznanych w bieżącym roku pochodzi ponadto z inwestycji ukończonych jeszcze w ubiegłym roku - mówi Tomasz Łapiński, prezes zarządu Ronson Europe. - Przypomnę, że zgodnie z harmonogramem realizowanych przez nas projektów, w pierwszym półroczu nie zakończyliśmy żadnej budowy, a dopiero we wrześniu ukończyliśmy dwa projekty: Vitalia I we Wrocławiu oraz City Link I w Warszawie. W przypadku projektu City Link, w trzecim kwartale wydaliśmy klientom zaledwie 36 lokali spośród 312 już sprzedanych. Większość z nich przekażemy nabywcom w czwartym kwartale i wówczas rozpoznamy gros zysków z tej inwestycji. Jest to projekt joint venture, w którym mamy 50-proc. udział. W związku z tym, w naszym rachunku wyników nie rozpoznajemy przychodów ze sprzedaży lokali w tej inwestycji, a jedynie połowę przypadającego na naszą spółkę zysku oraz wynagrodzenie za zarządzanie tym projektem – wskazał Tomasz Łapiński, prezes zarządu Ronson Europe.

– W konsekwencji, zgodnie z oczekiwaniami, w samym trzecim kwartale tego roku osiągnęliśmy niższe wyniki finansowe niż rok wcześniej. Większość tegorocznych zysków rozpoznamy natomiast w IV kwartale, w którym planujemy przekazać klientom rekordową liczbę około 400 lokali. Na wyniki ostatniego kwartału złożą się zarówno bardzo zyskowne projekty, takie jak City Link i Vitalia, gdzie marża przekracza odpowiednio 30 proc. i 21 proc., jak i niskomarżowe inwestycje, takie jak poznański Młody Grunwald czy szczecińska Panoramika – dodał Tomasz Łapiński.

Na koniec września w ukończonych projektach Ronson Development znajdowało się 500 lokali, które nie zostały jeszcze przekazane klientom. Dla aż 359 z nich spółka podpisała już przedwstępne umowy sprzedaży – ich łączna wartość sięga niemal 137 mln zł i większość z nich zostanie przekazana nabywcom w czwartym  kwartale roku, 276 z tych lokali znajduje się w projekcie City Link I.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych