PARTNER PORTALU

Warszawa i Kraków priorytetem dla giełdowego debiutanta

Warszawa i Kraków to priorytetowe rynki dla działalności ATAL. Połowę wpływów z  planowanego na połowę czerwca debiutu giełdowego deweloper przeznaczy na zakup gruntów w tych dwóch miastach.

Autor: HouseMarket.pl 22 maja 2015 13:06

Z emisji akcji ATAL zamierza pozyskać około 160 mln zł. Około 50 proc. wpływów zostanie przeznaczona na realizację projektów deweloperskich, m.in. trzecie etapy Francuska Park i Oazy Wilanów, drugi etap wrocławskiego projektu ATAL Towers oraz na inwestycje przy ul. Filtrowej i Bajecznej w Krakowie. Pozostałą część wpływów z emisji zarząd zamierza przeznaczyć na zakup nowych gruntów. - To dla nas rynki priorytetowe - mówi Mateusz Juroszek, wiceprezes ATAL.

Firma jest obecna w pięciu miastach Polski: we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Katowicach i Łodzi. - Będziemy budować i utrzymywać pozycję tam, gdzie już działamy. Nie interesują nas rynki w mniejszych miastach ze względu na czynnik demograficzny - mówi Zbigniew Juroszek, prezes ATAL. - Tylko Warszawa i Kraków odnotowują wzrost liczby ludności.

W latach 2011-2014 grupa wydała na zakup nowych gruntów 304,7 mln zł, na wielu z nich stoją już gotowe budynki, na pozostałych trwają prace budowlane, bądź rozpoczną się w nadchodzących okresach. Do końca 2018 roku na gruntach, którymi na tę chwilę dysponuje firma planuje realizację łącznie 47 projektów.

- Nasz bank ziemi jest szybko rotujący - mówi Mateusz Juroszek. - Staramy się by każdy grunt został oddany do budowy maksymalnie po roku od zakupu. - Staramy się kupować jak najlepsze grunty, w jak najlepszej cenie - dodaje Zbigniew Juroszek. - Dzięki płaskiej strukturze organizacyjnej szybciej podejmujemy decyzje zakupowe, a potem lepiej kontrolujemy proces inwestycyjny.  

W ubiegłym roku Atal sprzedał 1093 mieszkania, a rok wcześniej 1301 lokali. Od początku tego roku spółka podpisała umowy deweloperskie dotyczące 470 mieszkań. Docelowo grupa zakłada uzyskiwanie 30 proc. przychodów ze sprzedaży mieszkań na rynku krakowskim, 25 proc. na rynku warszawskim, 20 proc. na rynku wrocławskim, 15 proc. na rynku łódzkim oraz 10 proc. na rynku katowickim. W perspektywie średnio i długoterminowej możliwe jest poszerzenie oferty grupy o projekty deweloperskie, zlokalizowane na terenie innych dużych aglomeracji miejskich w Polsce, które będą gwarantowały osiągnięcie satysfakcjonujących poziomów rentowności.

Obecnie właścicielem 100 proc. akcji ATAL jest Juroszek Investments, spółka należąca do prezesa Zbigniewa Juroszka. W 2014 r. spółka wypracowała 576,8 mln zł przychodów, 167,0 mln zł zysku operacyjnego i 136,5 mln zł zysku netto.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych