PARTNER PORTALU

Wikana chce zwiększyć marżę brutto do ok. 20 proc.

Wikana chce zwiększyć marżę brutto do ok. 20 proc. - poinformował na konferencji prasowej Robert Pydzik, prezes spółki. Deweloper uzyskał pozwolenia na budowę 13 tys. m kw. PUM, co zwiększy jego ofertę o ok. 230 mieszkań.

Autor: PAP 03 września 2015 15:23

Marża brutto na sprzedaży wzrosła w pierwszej połowie 2015 r. o 4,1 proc. do 14,9 proc.

"Planujemy jej zwiększanie do okolic 20 proc. Jest to możliwe, bo nie realizujemy obecnie projektów poniżej 15 proc., a mamy też takie powyżej 20 proc." - powiedział Pydzik.

"Dobrym przykładem jest np. projekt butikowy w Lublinie, który składa się z 3 kamienic i będzie w nim dostępne 21 mieszkań" - dodał.

W I połowie 2015 roku Wikana sprzedała 99 lokali, o 15 więcej niż rok wcześniej.

"Jesteśmy zadowoleni z rosnącej sprzedaży. Ponadto, uzyskaliśmy 4 pozwolenia na budowę 13 tys. m kw. PUM, co powiększy naszą ofertę o ok. 230 mieszkań" - powiedział prezes.

Wikana skupia się mocniej na działalności deweloperskiej.

"Chcemy całkowicie wygasić działalność w handlu detalicznym. W segmencie OZE problemem są ceny certyfikatów, ale rekompensuje go nasza biogazownia" - powiedział Pydzik.

"Posiadamy też 6 obiektów pod najem w Polsce południowo-wschodniej. Kierunkowo chcemy je sprzedać, ale nie są one stratne, więc się nie spieszymy" - dodał.

Prezes Wikany nie widzi potrzeby do powiększania banku ziemi w najbliższym czasie.

"Grunty, które posiadamy są w stanie zaspokoić nasze potrzeby do 2020 roku, bo możemy na nich wybudować ok. 1.800 lokali" - powiedział.

"W tym roku udało nam się za to sprzedać dwie działki. W marcu za 4,2 mln zł brutto w Lublinie i w sierpniu za 4,3 mln zł brutto w Piasecznie" - dodał.

W pierwszej połowie 2015 r. Wikana uzyskała 4,55 mln zł straty netto, 11 tys. zł zysku operacyjnego oraz 29,37 mln zł przychodów. W analogicznym okresie 2014 r. spółka miała 18,77 mln zł straty netto, 11,03 mln zł straty operacyjnej oraz 30,46 mln zł przychodów.

"Zmniejszenie straty wynika z coraz niższych kosztów finansowych grupy. Nadwyżki staramy się przeznaczać na wykup obligacji i próbę zagwarantowania korzystniejszego finansowania" - powiedział Pydzik.

"Chcemy też korzystać z kredytów bankowych, ale jest to utrudnione że względu na wymóg wniesienia wkładu własnego. Możliwe jednak, że przy jednym projekcie już we wrześniu zostanie wykorzystana ta możliwość" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych