PARTNER PORTALU

Wikana dostała pierwszy od wielu lat kredyt bankowy

Lubelski deweloper pozyskał pierwsze od wielu lat finansowanie kredytami bankowymi. Środki na budowę kolejnego etapu projektu Miasteczko Wikana w Lublinie pożyczył grupie Raiffeisen Bank Polska.

Autor: HouseMarket.pl 28 lipca 2016 08:54

– Zaciągnięcie pierwszego od wielu lat kredytu bankowego to dla nas bardzo ważny moment. Po okresie restrukturyzacji i optymalizacji działalności grupy zaufała nam potężna instytucja finansowa. To także szansa na tańsze finansowanie działalności operacyjnej w przyszłości – mówi Robert Pydzik, prezes zarządu Wikany. Dodaje, że działania optymalizacyjne w grupie będą kontynuowane.

W ostatnich latach firma finansowała działalność z emisji obligacji, których koszt obsługi był wyższy niż kredytów bankowych. Pozyskanie do 8,6 mln zł kredytu budowlanego oraz do 400 tys. zł kredytu VAT w Raiffeisen Bank Polska pozwala myśleć o zmianie struktury finansowania i korzystania z tańszych kredytów bankowych w przyszłości.

Bankowe finansowanie trafi do spółki celowej o nazwie Wikana Fortem Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ACER Spółka Komandytowa. Środki zostaną przeznaczone na finansowanie budowy 13 etapu lubelskiego osiedla Miasteczko Wikana. To jeden z trzech rozpoczętych w tym roku nowych projektów deweloperskich. Kolejne dwa to trzeci budynek na lubelskim Osiedlu Sky House oraz zespół trzech kamienic w tym mieście, położonych przy ul. Misjonarskiej.

W pierwszym półroczu 2016 roku grupa Wikana sprzedała umowami deweloperskimi i przedwstępnymi 99 lokali, a umowami przenoszącymi własność 75 lokali. To jeden z najlepszych wyników od lat. Dla porównania: wielkości te w pierwszym półroczu 2015 roku wynosiły odpowiednio 97 i 67 lokali.

Obecnie deweloper posiada grunty pozwalające na rozpoczęcie 28 projektów deweloperskich i wybudowanie ok. 1800 lokali. W tym roku firma może powiększyć swój bank ziemi o kolejne lokalizacje położone przede wszystkim na obszarze Polski południowo-wschodniej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych