PARTNER PORTALU

Wikana odrabia straty

Nowa strategia Wikany, zakładająca skoncentrowanie się na działalności deweloperskiej w południowo-wschodniej Polsce, sprawdza się. W pierwszym półroczu lubelskiemu deweloperowi udało się zmniejszyć stratę o ponad 14 mln zł do 4,5 mln zł.

Autor: HouseMarket.pl 01 września 2015 07:58

W I półroczu 2015 roku skonsolidowane przychody Wikany wyniosły niemal 30 mln zł (w stosunku do 6 miesięcy poprzedniego roku, to o 3,6 proc. mniej). Marża brutto na sprzedaży zwiększyła się z 10,84 proc. do 14,87 proc. (dynamika wzrostu: 37,2 proc.). Grupa wypracowała także zysk operacyjny w wysokości 11 tys. zł wobec ponad 11 mln zł  straty operacyjnej przed rokiem. Jednocześnie Grupa zmniejszyła stratę netto o ponad 14 mln zł, tj. do 4,6 mln zł na koniec czerwca tego roku.

– Wyniki pierwszego półrocza pokazują, że nowa strategia Wikany, zakładająca skoncentrowanie się na działalności deweloperskiej w południowo-wschodniej Polsce, sprawdza się. Potrafimy dobrze zarabiać na budowie mieszkań i chcemy zagospodarować duży bank ziemi, który posiadamy. Możemy na nim zbudować ok. 1 800 mieszkań. Ciążą na nas jednak wysokie zobowiązania odsetkowe zaciągnięte w poprzednich latach, które negatywnie wpływają na wynik netto. Regulujemy je terminowo, a w kolejnych kwartałach będziemy pracować nad obniżeniem kosztów finansowych – mówi Robert Pydzik, prezes Wikany.

W I półroczu deweloper sprzedał 99 lokali, to jest o 18 proc. więcej niż przed rokiem. Na koniec lipca bieżącego roku grupa posiadała w ofercie 97 lokali o łącznym PUM niemal 5,9 tys. mkw. w wybudowanych budynkach, niemal tyle samo lokali znajdowało się w budowie. Przez sześć miesięcy 2015 r. uzyskała także cztery pozwolenia na użytkowanie budynków mieszkalnych wielorodzinnych o łącznym PUM niemal 13 tys. mkw.

Obecnie Wikana koncentruje się na budowie i sprzedaży mieszkań, a więc na działalności, w której ma doświadczenie i kompetencje, wykorzystując zgromadzony bank ziemi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych