PARTNER PORTALU

Wikana znowu rentowna

Lubelski deweloper w 2015 r. zwiększył o 28 proc. przychody i po raz pierwszy od kilku lat wykazał zyski.

Autor: HouseMarket.pl 22 marca 2016 09:31

Rok 2015 był dla Wikany okresem wyjątkowym. - Pokazaliśmy, że mamy sprawność działania, umiejętności i zdolność do naprawy tego, co dotychczas nie funkcjonowało właściwie, ale i kompetencje umożliwiające rozwój. W minionym roku zwiększyliśmy sprzedaż lokali do 251 wobec 124 w 2014 roku (o ponad 102 proc.), a także wypracowaliśmy po raz pierwszy od trzech lat zysk operacyjny i zysk netto – mówi Robert Pydzik, prezes zarządu Wikana.

W 2015 roku przychody Grupy Kapitałowej Wikana zwiększyły się o 28 proc. do 93 mln zł. Przyrost ten udało się osiągnąć dzięki zwiększeniu sprzedaży mieszkań, a więc w ramach podstawowej działalności Grupy. Wypracowała ona zysk operacyjny w wysokości 9,6 mln zł wobec 19,6 mln zł straty w poprzednim roku. Poza tym, po raz pierwszy od kilku lat, wykazała zysk netto w wysokości 76 tys. zł, podczas kiedy rok wcześniej strata wyniosła blisko 31 mln zł. Udało się także istotnie obniżyć koszty ogólnego zarządu (o 28 proc.) oraz koszty finansowe (o 23 proc.).

- Będziemy pracować nad dalszą obniżką kosztów finansowych zmieniając strukturę zadłużenia poprzez zmniejszenie udziału obligacji na rzecz kredytów. Jednocześnie nadal będziemy dopasowywać koszty ogólnego zarządu do aktywności Wikany – tłumaczy prezes.

Celem grupy jest również zwiększanie oferty produktowej poprzez rozpoczynanie nowych budów. Obecnie posiada ona grunty pozwalające na rozpoczęcie 28 projektów deweloperskich i wybudowanie ok. 1800 lokali oraz 96 tys. mkw. W tym roku Wikana może powiększyć swój bank ziemi o kolejne lokalizacje położone przede wszystkim na obszarze Polski południowo-wschodniej.

W 2015 r. deweloper rozpoczął realizację nowych projektów deweloperskich: piątego budynku na Osiedlu Panorama w Rzeszowie, drugiego budynku w projekcie Sky House w Lublinie, siódmego budynku na Osiedlu Świerkowa Aleja w Zamościu oraz czterech budynków w ramach trzeciego etapu na Osiedlu Zielone Tarasy w Rzeszowie. W 2016 roku Grupa rozpoczęła już trzy projekty deweloperskie – trzeci budynek na Osiedlu Sky House, trzynasty etap na Osiedlu Miasteczko Wikana w Lublinie oraz budowę zespołu trzech stylowych, kameralnych budynków mieszkalnych, położonych w sercu Lublina przy ul. Misjonarskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych