PARTNER PORTALU

Włodarzewska wychodzi na prostą

Włodarzewska walczy o poprawę kondycji finansowej. – Z powodzeniem – zapewnia Jerzy Szymański, prezes spółki.

Autor: HouseMarket.pl 25 sierpnia 2015 08:37

Dwa ostatnie lata nie były łatwe dla spółki Włodarzewska. W 2014 r. firma musiała zrezygnować z realizacji dwóch inwestycji mieszkaniowych na terenie Warszawy. Mimo, że deweloper rozpoczął prace nad nowymi projektami na wcześniej zakupionych gruntach, w 2014 r. zmieniono plan zagospodarowania dla tych terenów, który w nowej wersji nie uwzględniał już pierwotnego przeznaczenia.

- Zainwestowaliśmy miliony w działki, które straciły zastosowanie jako grunty przeznaczone na budownictwo mieszkaniowe. To odbiło się na naszej kondycji finansowej – tłumaczy Jerzy Szymański. –Uruchomiliśmy już procedurę  odszkodowawczą, która umożliwi nam odzyskanie pieniędzy, ale ten proces może jeszcze potrwać.

Ponadto w br. generalny wykonawca jednego z prowadzonych aktualnie projektów – inwestycji Zakątek Cybisa - zakontraktował prace firm podwykonawczych przekraczając ustalony budżet. Podwykonawcy, nie doczekawszy się zapłaty, zwrócili się z roszczeniami do Włodarzewskiej . Prezes Szymański zapewnia, że firma podjęła już starania, by rozwiązać problemy wynikające z umów generalnego wykonawcy z jego podwykonawcami.

- Choć to nie są nasi bezpośredni wierzyciele, to jako inwestor bierzemy na siebie odpowiedzialność za rozliczenia naszego generalnego wykonawcy. Aby nie prowadzić bez końca kosztownych spraw sądowych zdecydowaliśmy się zawierać ugody z podwykonawcami – mówi prezes Włodarzewskiej. – Jedna jest już zawarta, kolejne negocjujemy.

Firmę czeka jeszcze zmiana głównych zapisów 16-milionowego kredytu w BOŚ Banku zapadającego pod koniec września br.

- Spłacamy kredyt ze środków własnych. Umowa zakładała, że spłacimy należności z pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży pierwszego etapu projektu Zakątek Cybisa, co nie jest możliwe biorąc pod uwagę, że uruchomienie inwestycji przesunęło się o osiem miesięcy. Zarówno bank, jak i my jesteśmy zdecydowani zrestrukturyzować kredyt – wyjaśnia prezes Włodarzewskiej. 

Deweloper posiada w BOŚ Banku kredyty na łącznie ok. 100 mln zł zaciągnięte głównie na realizację nieruchomości komercyjnych, m.in. galerii handlowych oraz kompleksu Zakątek Cybisa.

- Obie strony są zainteresowane znalezieniem najbardziej efektywnego rozwiązania. Nie ma tutaj najmniejszych zagrożeń – zapewnia Jerzy Szymański i przekonuje, że sytuacja firmy stabilizuje się. – Wychodzimy na prostą. Uporządkowaliśmy wiele spraw, które pojawiły się w efekcie ostatnich wydarzeń, zmieniliśmy generalnego wykonawcę i kontynuujemy prace nad Zakątkiem Cybisa. Rozpoczęliśmy również przygotowania do dwóch nowych inwestycji na warszawskim Ursynowie i jednej poza miastem. Od przyszłego roku będą one sukcesywnie wprowadzane do sprzedaży.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych