PARTNER PORTALU

25 tys. podpisów pod petycją do Mateusza Morawieckiego

Nie likwidujmy tysięcy miejscy pracy – apelują pracownicy firm pośrednictwa finansowego. Branża jest otwarta na regulację sektora, ale nie kosztem klientów.

Autor: HouseMarket.pl 17 stycznia 2017 16:20

17 stycznia w Ministerstwie Finansów została złożona petycja o wycofanie przepisów grożących załamaniem rynku pośrednictwa finansowego. Obawy pracowników branży podzielają eksperci PwC.

W petycji, którą w 10 dni podpisało 25 tys. osób, pracownicy branży apelują do Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra finansów „o wstrzymanie zapisów legislacyjnych, których efektem będzie zniszczenie branży pośrednictwa finansowego, poprzez którą udzielany jest co drugi kredyt hipoteczny w Polsce”. Chodzi o ustawę o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami finansowymi, która w zeszłym tygodniu trafiła do Sejmu. Art. 16 projektu przewiduje zakaz wypłaty przez banki wynagrodzenia pośrednikom z tytułu sprzedaży kredytów mieszkaniowych, przenoszący koszt pośrednictwa na klientów.

„Propozycja oznacza negatywne skutki dla konsumentów, którzy utracą możliwość bezpłatnego, profesjonalnego wsparcia przy porównaniu ofert kredytowych w jednym miejscu, bankructwo branży pośrednictwa finansowego, a tym samym likwidację kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy” – piszą autorzy petycji.

Branża pośrednictwa finansowego zatrudnia około 20 tys. osób, często w małych miejscowościach. Większość z nich to przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. „W wyniku proponowanych zmian legislacyjnych wiele miejsc pracy bezpowrotnie zniknie” – czytamy w apelu do Morawieckiego.

Ludzie zostaną bez kredytów hipotecznych

Kredytem hipotecznym finansowanych jest dziś około 70 proc. zakupów mieszkań w Polsce. Blisko połowa kredytów hipotecznych zaciągana jest dzięki wsparciu pośredników finansowych – z ich wsparcia skorzystał co drugi Polak, któremu udało się sfinansować w ten sposób zakup własnego M.

Usługi pośrednictwa są bezpłatne dla wszystkich konsumentów – również dla tych, którzy ostatecznie nie zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu lub których wniosek został odrzucony. Jeśli kredyt hipoteczny został udzielony, wynagrodzenie pośrednikowi z tego tytułu wypłaca bank – kredytodawca – w ciężar swoich kosztów.

„Zapisy proponowane w ustawie uderzą szczególnie w mieszkańców mniejszych miejscowości, w których sieć placówek bankowych jest ograniczona, odbierając im możliwość bezpłatnego porównania ofert konkurencyjnych banków, zwiększając ryzyko wyboru niekorzystnego produktu i przede wszystkim zmniejszając szansę na sfinansowanie potrzeb mieszkaniowych” – napisano w apelu do Mateusza Morawieckiego.

Obawy pracowników branży podzielają eksperci PwC, którzy w najnowszym raporcie (z 31 grudnia 2016 r.) oceniają, że „wyeliminowanie pośredników finansowych może nie poprawić, a wręcz w wielu aspektach pogorszyć sytuację kredytobiorców”.

Stracą mieszkańcy małych miejscowości

Według PwC należy się spodziewać, że po wprowadzeniu proponowanej zmiany w ustawie o kredycie hipotecznym kwota wynagrodzenia dla pośrednika będzie na tyle wysoka, że niewiele osób będzie mogło zdecydować się na skorzystanie z jego wsparcia.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych