PARTNER PORTALU

98.5 proc. klientów banków spłaca kredyt mieszkaniowy w terminie

Niemal dwie trzecie klientów banków korzystało w kwietniu 2015 roku z jednego produktu kredytowego. Najlepszą spłacalnością charakteryzują się kredytobiorcy, którzy zaciągnęli tylko kredyt mieszkaniowy.

wnp.pl

Autor: wnp.pl 29 czerwca 2015 12:53

Klienci monoproduktowi (posiadający tylko jeden rodzaj kredytu) są zadłużeni na łączną kwotę 147,8 mld złotych - jedynie co dziesiąty z nich ma problemy z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Najlepiej wśród klientów monoproduktowych spłacają kredyt osoby posiadające tylko kredyt mieszkaniowy - jedynie 1,5 proc. to osoby z opóźnieniem w spłacie przekraczającym 90 dni.

Najpopularniejszym produktem wśród klientów monoproduktowych jest karta lub limit kredytowy (4 852 tys. osób). 3 406 tys. klientów wybiera jedynie kredyty gotówkowe i ratalne, zaś 1 040 tys. - kredyty mieszkaniowe.

- Terminowa spłacalność kredytów mieszkaniowych to zjawisko naturalne, które można wytłumaczyć w oparciu o dwie przesłanki - mówi prof. dr hab. Waldemar Rogowski, ekspert Biura Informacji Kredytowej. - Po pierwsze, kredyty mieszkaniowe to długoterminowe zobowiązania zaciągane w celu zapewnienia sobie podstawowych warunków bytowych. Druga przesłanka wynika z tego, że zazwyczaj osoby, które zaciągają kredyt mieszkaniowy, charakteryzuje w większości przypadków wyższy poziom dochodów. Potwierdzają to dane KNF, z których wynika, że 96 proc. osób, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w 2014 r. nie przeznacza więcej niż 60 proc. swoich dochodów na regulowanie rat i odsetek z tytułu kredytu mieszkaniowego - dodaje profesor Rogowski.

Wieloproduktowi klienci banków mają natomiast większy kłopot ze spłatą połączonych zobowiązań gotówkowych i ratalnych) oraz kart i limitów kredytowych, których łączna suma zamyka się w kwocie 70,4 mld złotych. Na takie rozwiązanie decyduje się najliczniejsza grupa klientów wieloproduktowych (3 397 tys. osób), jednak 12,8 proc. z nich nie reguluje swoich zobowiązań terminowo.

Znacznie lepiej radzą sobie kredytobiorcy łączący kredyty mieszkaniowe i zadłużenie z kart i limitów kredytowych. Choć ich zobowiązania są ponad dwa razy wyższe (147,6 mld złotych), zaledwie 2 proc. klientów łączących te produkty notuje opóźnienia w spłacie kredytów swoich zobowiązań, przekraczające 90 dni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych