PARTNER PORTALU

Analitycy: dostęp do finansowania hipotecznego coraz trudniejszy

Cztery banki drastycznie zaostrzyły kryteria udzielania kredytów hipotecznych. Zmiany w tych instytucjach spowodowały ponad 10-proc. spadek zdolności kredytowej modelowej rodziny. Październikowy wynik jest najgorszy od prawie dwóch lat - wynika z analiz Lion's Banku i Tax Care.

Autor: Tax Care/Lion's Bank 13 października 2015 10:18

Trzyosobowa rodzina dysponująca dochodem na poziomie 5 tys. zł netto może pożyczyć 403,3 tys. zł (mediana) w formie 30-letniego kredytu – wynika z najnowszych danych zebranych przez Lion’s Bank. Do kalkulacji przyjęto, że kredytobiorcy zobowiązują się do korzystania z bankowego rachunku i karty kredytowej, a w niektórych bankach także kupują dodatkowe ubezpieczenie (o ile jest to niezbędne). Październikowy wynik jest aż o 52,9 tys. zł niższy niż wrześniowy i o 30,8 tys. zł niższy niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Tak gwałtowny spadek możliwości zadłużania się jest efektem splotu kilku czynników. Po pierwsze dokładnie rok wcześniej, w październiku 2014 roku, zanotowano wzrost zdolności kredytowej modelowej rodziny. Wcześniej mediana (połowa wyników wyższa, a połowa niższa) przez wiele miesięcy mieściła się w przedziale 400-420 tys. zł, a po październiku 2014 roku wzrosła ona do około 440 – 460 tys. zł. Aktualny spadek jest więc częściowo efektem bazy.

Nie zmienia to jednak faktu, że cztery banki drastycznie obcięły w ciągu miesiąca kwoty, które skłonne byłyby wypłacić branej pod uwagę rodzinie. Skąd takie zmiany? Jest to efekt przyjęcia do kalkulacji mniej optymistycznych założeń (np. podniesienia minimalnych kosztów utrzymania). Utrudnienie dostępu do finansowania hipotecznego może być też efektem pogłosek o wprowadzeniu dodatkowych obciążeń dla banków. Jeśli na przykład banki będą musiały ponieść koszty przewalutowania kredytów frankowych lub wprowadzony zostanie podatek bankowy, odbije się to na ich zyskach. Nie jest więc wykluczone, że obserwowane ograniczenia zdolności kredytowej modelowej rodziny są związane z kampanijnymi zapowiedziami polityków.

Z drugiej strony bankiem, w którym zdolność kredytowa rodziny spadła najmocniej był Alior Bank – instytucja w miarę młoda, która nie zdążyła udzielić wielu kredytów w helweckiej walucie. We wrześniu bank ten zadeklarował, że trzyosobowej rodzinie z dochodem 5 tys. zł netto skłonny byłby zaoferować aż 573,1 tys. zł w formie kredytu hipotecznego, a w październiku było to już tylko 388,6 tys. zł (spadek o 184,5 tys. zł). Na drugim miejscu jest BZ WBK, w którym w ciągu miesiąca zdolność modelowej rodziny spadła o 160,4 tys. zł (do 309,2 tys. zł). O 60-70 tys. spadła też kwota, którą chciałby pożyczyć Getin Noble Bank (403,3 tys. zł) i Bank Pocztowy (284,4 tys. zł – najmniej w gronie 17 przebadanych instytucji).

Należy też podkreślić, że wspomniane wyżej banki należą do mniejszości. W 11 instytucjach na 17 nie doszło do obniżki zdolności kredytowej dla modelowej rodziny. Co więcej, w pięciu bankach może ona pożyczyć więcej niż miesiąc temu (PKO Bank Polski, mBank, Eurobank, Credit Agricole, Bank Pekao). Ponad 500 tys. zł rodzina może ponadto wciąż pożyczyć w BGŻ BNP Paribas, Pekao S.A., ING Banku Śląskim i Raiffeisen Polbank.

W rok rata spadła o 145 zł

Pocieszeniem dla kredytobiorców może być informacja, że rok temu kredyty były droższe. Obecnie przy zaciąganiu kredytu na 300 tys. zł i 30 lat trzeba się liczyć z ratą miesięczną na poziomie 1344 zł (przy założeniu marży banku w wysokości 1,75 proc.). Rok temu rata kredytu o identycznej wartości wynosiła 1405 zł, czyli była o 61 zł wyższa.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych