PARTNER PORTALU

Analitycy ocenili koszt przewalutowania kredytów

Według analityków RBS banki poniosą 21-33 mld zł kosztów związanych z przewalutowaniem kredytów walutowych według zasad przedstawionych w prezydenckim projekcie ustawy. Ich zdaniem NBP użyje rezerw walutowych, by pomóc bankom w tym procesie.

Autor: PAP 18 stycznia 2016 11:07

- Szacujemy łączną wartość strat dla sektora bankowego w zakresie 21-33 mld złotych, zakładając, że cały dług w walutach obcych zostanie zrestrukturyzowany według formuły "kursu sprawiedliwego" - napisano w raporcie.

Zdaniem analityków RBS kluczowa jest kwestia, na jaki okres te koszty się rozłożą. - Zakładamy, że koszty będą rozciągnięte na pozostały czas spłaty kredytu, czyli w okresie 10-15 lat. Szacujemy, że obniży to zyski sektora bankowego o 20 proc. w skali roku. Ta wielkość będzie miała konsekwencje dla rozszerzania akcji kredytowej (co będzie negatywne dla wzrostu), ale trzeba pamiętać, że jednocześnie redystrybucja majątku powinna wzmocnić konsumpcję - napisano.

"Konsekwencje makroekonomiczne ustawy mogą być negatywne, ale nie tak bardzo, jak to początkowo wyglądało" - dodano.

Autorzy raportu wyrażają przekonanie, że transakcje walutowe związane z procesami konwersji kredytów nie będą przeprowadzane przez rynek.

"Jeśli nastąpiłoby przewalutowanie w dużej skali w krótkim okresie, spodziewamy się, że NBP otworzy swoje rezerwy dla sektora bankowego, by zapobiec znaczącym zaburzeniom na rynku walutowym" - napisano.

"Uważamy, że NBP będzie miał wystarczające środki, by zaoferować fundusze potrzebne bankom komercyjnym na restrukturyzację kredytów frankowych w celu zmniejszenia ryzyka dla sektora. Nie bylibyśmy zaskoczeni, gdyby NBP zaoferował rozwiązania przygotowane specjalnie na tę potrzebę" - dodano.

Kancelaria Prezydenta przedstawiła w piątek projekt ustawy dotyczący kredytów walutowych, który zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Oprócz restrukturyzacji dobrowolnej, proponuje się restrukturyzację przymusową, w której określony ma być tzw. kurs sprawiedliwy, który będzie wyliczany indywidualnie. Ostatni mechanizm zakłada przeniesienie nieruchomości na kredytodawcę ze skutkiem zwolnienia z długu.

Projekt zostanie wysłany do KNF i wówczas znane będą koszty tej operacji dla sektora bankowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych