PARTNER PORTALU

Analitycy: silny kurs franka utrzyma się do 2019 r.

Pół roku po uwolnieniu kursu franka, notowania szwajcarskiej waluty wciąż przekraczają poziom 1,2 za euro. Według analityków kurs utrzyma się nawet przez cztery i pół roku.

Autor: onet.biznes 17 lipca 2015 08:47

Uśrednione szacunki wskazują na kurs 1,05 za euro pod koniec roku, jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Bloomberg. Z prognoz wynika, że do końca 2019 roku kurs wyniesie jedynie 1,19 za euro.

Szwajcarski Bank Narodowy stoi przed dylematem. Niechętnie widzi  „niekontrolowany” rozrost bilansów, a utrzymywanie na stałym poziomie kursu wymiany jest ryzykowne. Jednocześnie  popyt na franka rośnie, nie tylko dlatego, że waluta stanowi ucieczkę od greckiego kryzysu zadłużeniowego, ale też dlatego, ze Europejski Bank Centralny pompuje miliardy euro w strefę wspólnej waluty, żeby stymulować wzrost.

Kiedy Grecja zatrzęsła rynkami ogłaszając referendum w sprawie planów pomocy finansowej, Jordan po raz pierwszy od stycznia potwierdził w czerwcu, że bank centralny sprzedawał franki, żeby zahamować wzrost waluty. I nawet gdy Grecja doszła w tym tygodniu do porozumienia z wierzycielami, frank zamiast tracić, odnotował w lipcu najwyższy w ciągu dwóch dni wzrost.

Taka sytuacja sprawia, że waluta jest co najmniej o 31 procent zbyt silna w stosunku do dolara i euro, jak wynika z danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju dotyczących parytetu siły nabywczej.

Przy niepewności umów Grecji dotyczących pomocy finansowej i zakupach obligacji EBC w wysokości 60 miliardów euro (66 miliardów dolarów) miesięcznie, zdaniem traderów nie ma co oczekiwać relatywnej stabilności franka. W czwartek przewaga rocznych kontraktów na zakup szwajcarskiej waluty nad kontraktami sprzedaży euro wynosiła około 3,9 punkty procentowe, więcej niż w przypadku jakiejkolwiek ważnej waluty.

To pokazuje, że nie minie prędko silny popyt uruchomiony 15 stycznia, kiedy Szwajcaria uwolniła kurs franka. Tamtego dnia kurs skoczył do rekordowych 86,17 centymów za euro i spowodował, że międzynarodowy indeks zmienności kursów walut opracowywany przez JPMorgan Chase & Co. wzrósł do najwyższego poziomu od około półtora roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych