PARTNER PORTALU

Apel w sprawie toksycznych kredytów pseudofrankowych

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zwróciło się z apelem do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o ostateczne zakończenie problemu toksycznych kredytów pseudofrankowych.

Autor: HouseMarket.pl 13 lipca 2016 11:09

SBB przypomniało słowa prezydenta z kampanii wyborczej:

„Jako prezydent będę nie tylko występował z inicjatywami ustawodawczymi umożliwiającymi realną obronę ofiar bankowej przemocy, ale także stał będę na straży prawa i dobra obywateli, włącznie z użyciem wszelkich przewidzianych prawem narzędzi nacisku na rząd i parlament.”

Ponadto SBB podkreśliło wciąż pogłębiające się skutki braku reakcji w sprawie pseudokredytów:

„Urząd prezydenta sprawuje pan jedenaście miesięcy, trzysta trzydzieści sześć dni. I przez te 336 dni pańska kancelaria nie zdołała wypracować projektu ustawy, który obiecał nam Pan na kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich. Obiecał pan wówczas, że projekt powstanie w trzy miesiące, później wspólnie przedłużyliśmy termin o kolejne dwa. Od tego czasu minęło pół roku. W czasie tych 11 miesięcy, wskutek wciąż trwającej bankowej przemocy kilkadziesiąt tysięcy Polaków utraciło majątki, zdrowie, nadzieję, a kilka tysięcy także – życie.  Majątki są licytowane przez sądowych komorników w imię bezprawia, które działa dalej, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, uznającego bankowy tytuł egzekucyjny za sprzeczny z Konstytucją.”

Stowarzyszenie zwraca uwagę na to, że dotąd żaden organ administracji państwowej nie przedstawił skutków społecznych i gospodarczych funkcjonowania toksycznych produktów wymyślonych przez oszustów (opcje walutowe, poliso-lokaty, derywaty oferowane jako „kredyty walutowe”).

„Koszty te idą w wiele miliardów złotych strat rocznie i są ponoszone przez każdego obywatela Rzeczpospolitej Polskiej na rzecz wąskiej grupy nieuczciwych bankierów” – czytamy w apelu.

SBB zaapelowało do Prezydenta RP o realizację obietnicy wyborczej:

„Apelujemy o złożenie przez pana w Sejmie obiecanego nam podczas kampanii prezydenckiej projektu ustawy rozwiązującej społeczny, ekonomiczny, polityczny i moralny problem instrumentów spekulacyjnych w bezprawny sposób sprzedanych milionom Polaków jako „kredyty walutowe”.  W maju i październiku ub. roku prosił nas Pan, byśmy Go w tej sprawie pilnowali. Niestety, od pół roku nie jest to możliwe, gdyż odgrodził się pan od nas armią urzędników oraz ekspertów/lobbystów bankowych. Niekiedy tych samych, którzy brali udział w tworzeniu kolejnych produktów bankowych.  Od pół roku nie ma więc ze stroną społeczną współpracy nad rozwiązaniem problemu bankowego bezprawia.”

 List SBB do Prezydenta RP można znaleźć w załączniku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych