PARTNER PORTALU

Banki każą słono płacić pożyczającym na nieruchomość w budowie

Jednym ze składników kredytu jest tzw. ubezpieczenie pomostowe, istotne w przypadku budowy domu czy zakupu mieszkania w budowie. Z danych Expandera wynika, że najwyższą opłatę tego typu naliczają Getin Bank i Alior Bank.

Autor: HouseMarket.pl 25 czerwca 2015 16:43

Najniższe koszty tego rodzaju występują natomiast w ING Banku Śląskim i Euro Banku. W tym pierwszym będzie to 1 159 zł.

Porównanie ze sobą kilku ofert kredytów hipotecznych jest dość skomplikowane, ponieważ występują w nich różnego rodzaju dodatkowe koszty. Jednym z nich jest tzw. ubezpieczenie pomostowe. W rzeczywistości nie jest to ubezpieczenie, gdyż klienta przed niczym nie chroni. Jest to dodatkowa opłata naliczana w pierwszych miesiącach spłaty. Istnieje dlatego, że zaraz po wypłaceniu kredytu hipotecznego, nie posiada on zabezpieczenia. Dopiero po pewnym czasie dokonywany jest wpis do księgi wieczystej nieruchomości. Opłata tego rodzaju jest najbardziej uciążliwa dla osób, które kredytem hipotecznych finansują budowę domu lub kupują mieszkanie w budowie. Wtedy od czasu wypłaty kredytu (lub jego pierwszej transzy) do uprawomocnienia się wpisu w księdze wieczystej mogą minąć nawet dwa lata.

Banki, które naliczają najwyższe tego rodzaju opłaty to Getin Noble Bank i Alior Bank. W ich przypadku przez cały opisany okres oprocentowanie kredytu jest podwyższone o 2 p.p. Dla przykładu, początkowo wynosi aż 6,35 proc. i dopiero po uprawomocnieniu się wpisu w księdze wieczystej spada do 4,35 proc. (dotyczy wkładu własnego 25 proc.). Przy założeniu kwoty kredytu 300 tys. zł, 25-letniego okresu kredytowania i czasu oczekiwania na wpis wynoszącego 2 lata, koszt w tych bankach wyniesie ponad 8 tys. zł. Zakładamy tutaj, że kredyt zostałby udzielony od razu w całości. Gdyby był wypłacany w transzach, koszt byłby nieco niższy.

Na drugim biegunie zestawienia są ING Bank Śląski i Euro Bank. One również stosują podwyżkę marży w okresie, kiedy kredyt jeszcze nie jest zabezpieczony. W ING wynosi ona jednak tylko 0,3 p.p., a w Euro Banku 0,85 p.p. W tym pierwszym oprocentowanie zostanie więc podwyższone z 3,36 do 3,66 proc. (dotyczy kredytu z 25 proc. wkładu własnego). W rezultacie, w ciągu dwóch lat taki koszt wyniesie tylko 1 159 zł. Co ciekawe, oprocentowanie uwzględniające podwyżkę w ING będzie niższe niż to oferowane w Getin Banku już po jej zniesieniu.

Aby bank przestał naliczać tego rodzaju opłatę należy założyć księgę wieczystą nieruchomości (jeśli jeszcze nie istniała) i złożyć wniosek o dokonanie w niej wpisu. Należy tego dokonać w wydziale wieczystoksięgowym sądu rejonowego. Za założenie księgi zapłacimy 60 zł, a za wpis 200 zł. Gdy wpis zostanie wprowadzony, trzeba jeszcze tylko zaczekać na jego uprawomocnienie się. Dopiero wtedy bank przestanie nas obciążać dodatkowym kosztem ubezpieczenia pomostowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych