Banki opracowały program pomocy dla kredytobiorców mieszkaniowych

Banki zaangażowane w walutowe kredyty hipoteczne wydłużą do końca 2015 r. pakiety pomocowe dla kredytobiorców mieszkaniowych. Gotowe są również przeznaczyć w 2015 r. ponad 800 mln zł na pomoc kredytobiorcom. W ciągu 10 lat suma dopłat banków z tytułu funduszy stabilizacyjnych wynieść może 3,5 mld zł.

Autor: PAP 27 maja 2015 11:58

Związek Banków Polskich poinformował o podpisaniu przez banki deklaracji w sprawie udzielenia wsparcia dla kredytobiorców posiadających kredyty mieszkaniowe, w tym walutowe. Propozycje banków to w większości uszczegółowienie przedstawionych w marcu planów sektora dotyczących rozwiązania problemu kredytów frankowych.

- Rozwiązania są ukierunkowane na to, by udzielić wsparcia rodzinom, osobom uboższym i osobom, które w sposób okresowy znalazły się w sytuacji trudniejszej – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

ZBP podał, że banki zaangażowane w walutowe kredyty hipoteczne będą tworzyć fundusze stabilizacyjne, a także zasilą kwotą 125 mln zł Fundusz Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych. Banki zadeklarowały także wydłużenie okresu funkcjonowania pierwszego pakietu pomocy dla kredytobiorców do końca 2015 roku z możliwością jego dalszego przedłużenia.

Zgodnie z zapowiedzią w najbliższym czasie banki wdrożą rozwiązania umożliwiające kredytobiorcom przenoszenie zabezpieczeń hipotecznych w celu ułatwienia sprzedaży mieszkania lub jego zamiany. Z deklaracji wynika, że banki zadeklarowały wdrożenie nowych ustaleń do końca 2015 roku.

Fundusz stabilizacyjny

Zgodnie z planami każdy z banków utworzy indywidualny fundusz stabilizacyjny w celu wdrożenia rozwiązań finansowych do przewalutowania kredytów mieszkaniowych w CHF. System dopłat będzie dostępny po przekroczeniu określonego poziomu granicznego kursu szwajcarskiej waluty. Wsparcie lub pomoc będą udzielane według następującej zasady: mieszkanie do 75 m kw. lub dom do 100 m kw. i dochód kredytobiorcy niższy od średniej krajowej w momencie złożenia wniosku o podpisanie aneksu.

Prezes ZBP poinformował, że w ciągu 10 lat suma dopłat banków z tytułu funduszów stabilizacyjnych wynieść może 3,5 mld zł. - 350 mln zł to zaangażowanie natychmiastowe, a w okresie 10 lat należy się liczyć z sumą dopłat przekraczającą 3,5 mld zł – powiedział Pietraszkiewicz.

Zgodnie z podpisaną przez banki deklaracją dopłata do kredytów we franku szwajcarskim będzie realizowana gdy kurs CHF przekroczy poziom 5 zł, a sama wysokość dopłaty nie przekroczy jednak 33 gr na 1 CHF. - Fundusz stabilizacyjny wejdzie najpóźniej w ostatnim kwartale tego roku i będzie kilka miesięcy w każdym banku na złożenie deklaracji, czy klient chce skorzystać z takiej osłony - powiedział Pietraszkiewicz.

Fundusz WRKH

Dodatkowo banki przeznaczą łącznie 125 mln zł na Fundusz Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych. Zadaniem tego funduszu będzie wsparcie dla kredytobiorców posiadających kredyty mieszkaniowe w każdej walucie. Przewiduje się, że pomoc udzielana będzie do wysokości 100 proc. raty kapitałowo-odsetkowej w okresie 12 miesięcy, nie więcej niż 1,5 tys. zł miesięcznie. Udzielenie wsparcia następować ma w przypadku niekorzystnego zdarzenia losowego u kredytobiorcy, utraty pracy lub choroby i poza szczególnymi przypadkami pomoc będzie mieć charakter zwrotny.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych