PARTNER PORTALU

Banki opracowały program pomocy dla kredytobiorców mieszkaniowych

Banki zaangażowane w walutowe kredyty hipoteczne wydłużą do końca 2015 r. pakiety pomocowe dla kredytobiorców mieszkaniowych. Gotowe są również przeznaczyć w 2015 r. ponad 800 mln zł na pomoc kredytobiorcom. W ciągu 10 lat suma dopłat banków z tytułu funduszy stabilizacyjnych wynieść może 3,5 mld zł.

Autor: PAP 27 maja 2015 11:58

Związek Banków Polskich poinformował o podpisaniu przez banki deklaracji w sprawie udzielenia wsparcia dla kredytobiorców posiadających kredyty mieszkaniowe, w tym walutowe. Propozycje banków to w większości uszczegółowienie przedstawionych w marcu planów sektora dotyczących rozwiązania problemu kredytów frankowych.

- Rozwiązania są ukierunkowane na to, by udzielić wsparcia rodzinom, osobom uboższym i osobom, które w sposób okresowy znalazły się w sytuacji trudniejszej – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

ZBP podał, że banki zaangażowane w walutowe kredyty hipoteczne będą tworzyć fundusze stabilizacyjne, a także zasilą kwotą 125 mln zł Fundusz Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych. Banki zadeklarowały także wydłużenie okresu funkcjonowania pierwszego pakietu pomocy dla kredytobiorców do końca 2015 roku z możliwością jego dalszego przedłużenia.

Zgodnie z zapowiedzią w najbliższym czasie banki wdrożą rozwiązania umożliwiające kredytobiorcom przenoszenie zabezpieczeń hipotecznych w celu ułatwienia sprzedaży mieszkania lub jego zamiany. Z deklaracji wynika, że banki zadeklarowały wdrożenie nowych ustaleń do końca 2015 roku.

Fundusz stabilizacyjny

Zgodnie z planami każdy z banków utworzy indywidualny fundusz stabilizacyjny w celu wdrożenia rozwiązań finansowych do przewalutowania kredytów mieszkaniowych w CHF. System dopłat będzie dostępny po przekroczeniu określonego poziomu granicznego kursu szwajcarskiej waluty. Wsparcie lub pomoc będą udzielane według następującej zasady: mieszkanie do 75 m kw. lub dom do 100 m kw. i dochód kredytobiorcy niższy od średniej krajowej w momencie złożenia wniosku o podpisanie aneksu.

Prezes ZBP poinformował, że w ciągu 10 lat suma dopłat banków z tytułu funduszów stabilizacyjnych wynieść może 3,5 mld zł. - 350 mln zł to zaangażowanie natychmiastowe, a w okresie 10 lat należy się liczyć z sumą dopłat przekraczającą 3,5 mld zł – powiedział Pietraszkiewicz.

Zgodnie z podpisaną przez banki deklaracją dopłata do kredytów we franku szwajcarskim będzie realizowana gdy kurs CHF przekroczy poziom 5 zł, a sama wysokość dopłaty nie przekroczy jednak 33 gr na 1 CHF. - Fundusz stabilizacyjny wejdzie najpóźniej w ostatnim kwartale tego roku i będzie kilka miesięcy w każdym banku na złożenie deklaracji, czy klient chce skorzystać z takiej osłony - powiedział Pietraszkiewicz.

Fundusz WRKH

Dodatkowo banki przeznaczą łącznie 125 mln zł na Fundusz Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych. Zadaniem tego funduszu będzie wsparcie dla kredytobiorców posiadających kredyty mieszkaniowe w każdej walucie. Przewiduje się, że pomoc udzielana będzie do wysokości 100 proc. raty kapitałowo-odsetkowej w okresie 12 miesięcy, nie więcej niż 1,5 tys. zł miesięcznie. Udzielenie wsparcia następować ma w przypadku niekorzystnego zdarzenia losowego u kredytobiorcy, utraty pracy lub choroby i poza szczególnymi przypadkami pomoc będzie mieć charakter zwrotny.

Przedłużony pakiet pomocowy

Banki zadeklarowały także wydłużenie okresu funkcjonowania pierwszego pakietu pomocy dla kredytobiorców do końca 2015 roku z możliwością jego dalszego przedłużenia. ZBP podał, że poniesione przez bank koszty realizacji pierwszego pakietu w 2015 roku wyniosą łączne ponad 300 mln zł. Pakiet ten obejmował m.in. uwzględnienie ujemnej stawki LIBOR CHF, zmniejszenie spreadu walutowego, czy przewalutowanie po średnim kursie NBP.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych