PARTNER PORTALU

Belka: Kredyty walutowe to problem na 20 lat

Banki muszą być przygotowane, żeby zaoferować klientom rozwiązanie w postaci przewalutowania kredytu i powinny być przygotowane na poniesienie pewnych strat - uważa prezes NBP Marek Belka.

Autor: PAP 10 czerwca 2015 08:33

Według prezesa NBP poziom stóp procentowych w Polsce jest właściwy, a kurs złotego "niezwykle stabilny", choć powinien się umacniać. Najlepszym przygotowaniem banków do rozwiązania problemu kredytów walutowych, jest wzmocnienie bazy kapitałowej, poprzez niewypłacanie dywidend.

Prezes NBP pytany o propozycje banków dotyczące rozwiązania problemu kredytów walutowych odpowiedział: "Ten problem jest przed nami na 20 lat (...). Ten problem trzeba rozwiązywać. Banki muszą być przygotowane, żeby zaoferować klientom rozwiązanie w postaci przewalutowania kredytu i być przygotowane na poniesienie pewnych strat. Ale oczywiście to musi być po pierwsze nieobligatoryjne - przynajmniej ja uważam".

"Dlatego, że wielu zadłużonych nie będzie chciało takiego "dealu" zrobić. Gdybyśmy dzisiaj zmusili "frankowiczów" do przewalutowania po dzisiejszym kursie, a potem kurs franka się osłabi, to wtedy znów byśmy mogli zostać - jako państwo - oskarżeni o jakieś matactwa".

Pytany czy banki "stać systemowo na zachowanie się fair", odpowiedział: "Jeżeli chodzi o propozycję taką hurtową, czyli jednorazowe, obligatoryjne przewalutowanie kredytów po kursie historycznym, czyli kursie z dnia zawarcia transakcji, to nie".

Belka powtórzył, że najlepszym przygotowaniem banków do rozwiązania problemu kredytów walutowych, jest wzmocnienie bazy kapitałowej, w celu wzrostu możliwości pokrywania ewentualnych strat, poprzez niewypłacanie dywidend.

"Najlepszy sposób, w jaki banki mogą przygotować się do takiej operacji, to jest nie wypłacać dywidend, tylko szykować zapasy na gorsze czasy" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych