PARTNER PORTALU

BGŻ BNP Paribas chce być w czołówce największych banków w Polsce

Bank BGŻ i BNP Paribas Bank Polska połączyły się, tworząc jedną z największych instytucji finansowych w Polsce – Bank BGŻ BNP Paribas.

Autor: PAP/housemarket.pl 04 maja 2015 11:39

Połączenie nastąpiło 30 kwietnia 2015 r. wraz z dokonaniem wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W najbliższych miesiącach planowany jest rebranding oraz ujednolicenie oferty Banku BGŻ BNP Paribas. Na obecnym etapie banki działają jeszcze pod odrębnymi markami Banku BGŻ
i BNP Paribas Banku Polska. Zgodnie z planem, do końca 2016 r. nastąpi połączenie operacyjne prowadzące do powstania jednolitej organizacji.

Formalne połączenie obu uzupełniających się banków oznacza powstanie nowej, silnej instytucji na polskim rynku. Będziemy silnym, lokalnym bankiem, ale o globalnym zasięgu. Stworzymy bank uniwersalny, chcemy znaleźć się w gronie największych banków w Polsce za kilka lat" - wskazywał prezes BGŻ BNP Paribas Józef Wancer.

Jak dodał, za kilka lat bank chce zamykać listę pięciu największych banków w naszym kraju. Obecnie - jak poinformowali przedstawiciele banku - zajmuje on 7 pozycję na polskim rynku pod względem wielkości aktywów, a także kredytów. Z kolei, jeśli chodzi o depozyty plasuje się on na 8 pozycji.

Z zaprezentowanych danych wynika, że aktywa połączonego banku w 2014 r. wyniosły 63,6 mld zł, a zysk brutto 349 mln zł. Dodano, że synergie wynikające z połączenia banków mają wynieść w 2017 r. 350 mln zł, a koszty restrukturyzacji w latach 2014-2016 - 440 mln zł.

Połączenie banków będzie też wiązać się z zamknięciem około 100 oddziałów.

Koszty związane z połączeniem banków powodują, że na razie nie planuje on wypłacania dywidendy. "W naszej polityce niewątpliwie przyjdzie taki moment (...). Zakładamy, że będziemy wypłacać, ale najpierw są potrzebne zasoby, by zbudować bank. Na pewno nie będzie dywidendy za 2015 rok" - mówił Wancer.

Dodał, że w najbliższych miesiącach planowany jest rebranding oraz ujednolicenie, a do końca 2016 r. zakończyć ma się fuzja operacyjna prowadząca do powstania jednolitej organizacji.

Przedstawiciele BGŻ BNP Paribas zaznaczyli, że połączenie nie wymaga od klientów dotychczasowego Banku BGŻ oraz byłego BNP Paribas Banku Polska żadnych działań. "Umowy zawarte przez klientów z bankami pozostają w mocy i nie wymagają podpisywania aneksów. Numery rachunków bankowych nie ulegają zmianie, aktywne pozostają wszystkie karty i numery PIN" - podkreślili.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych