PARTNER PORTALU

Bierzemy coraz więcej kredytów. Przoduje mieszkaniówka

W lutym 2018 roku, w porównaniu do analogicznego okresu z roku ubiegłego instytucje finansowe udzieliły więcej kredytów. Największy wzrost wartościowy odnotowano w przypadku kredytów mieszkaniowych.

Autor: housemarket.pl 26 marca 2018 13:46

Wyższe dodatnie dynamiki w lutym 2018 r. w ujęciu wartościowym niż wolumenowym, dla podstawowych trzech produktów kredytowych, w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, wynikają z wyższych kwot udzielanych kredytów i przyznawanych limitów. Sytuację tą można tłumaczyć rosnącą zdolnością kredytową gospodarstw domowych, zarówno wzrostem dochodów gospodarstw domowych, jak również wydłużaniem przez instytucje finansowe okresu kredytowania przy nadal rekordowo niskich stopach procentowych. Co ciekawe, rzeczywisty okres spłaty kredytu konsumpcyjnego wynosi 22 miesiące przy średnim okresie na jaki obecnie jest przyznawany, tj. na 45 miesięcy. Dzięki temu, że niskim, stabilnym stopom procentowym, towarzyszy wzrost dochodów i wydłużanie okresu kredytowania, wzrost średniej kwoty udzielanego kredytu konsumpcyjnego nie przekłada się na wzrost ryzyka kredytowego.

Bardzo wysoka dynamika w ujęciu wartościowym kredytów mieszkaniowych udzielonych w lutym 2018 r., w porównaniu do lutego 2017 r., w części związana jest z efektem bazy. Jak pisaliśmy w listopadowym i grudniowym Newsletterze, spadek liczby i wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych w listopadzie i grudniu 2017 r. mógł być jedynie chwilową zadyszką, a nie trwalszym zjawiskiem wyhamowywania na rynku kredytów mieszkaniowych. Po styczniu i lutym 2018 r. można mieć już pewien optymizm co do całego 2018 r. na rynku kredytów mieszkaniowych tym bardziej, że oddala się widmo podwyżek stóp procentowych.

W lutym 2018 r. banki udzieliły łącznie 20,5 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 4,57 mld zł. Stanowi to wzrost o 11,4 proc. w ujęciu liczbowym i wzrost o 19,5 proc. w ujęciu wartościowym, w porównaniu do lutego 2017 r.

Luty 2018 r. jest już kolejnym wzrostowym miesiącem dla kredytów mieszkaniowych, zarówno pod względem liczby, jak i wartości udzielanych kredytów. Na rynku kredytów mieszkaniowych nadal panuje więc duży optymizm. Dwucyfrowa dynamika w ujęciu wartościowym, po części wynika ze struktury udzielanych kredytów mieszkaniowych. 53 proc. wartości udzielonych w lutym br. kredytów mieszkaniowych przypada na kredyty powyżej 250 tys. zł (25 proc. z przedziału 250 – 350 tys. zł i 28 proc. powyżej 350 tys. zł). Ponadto dynamika udzielanych kredytów mieszkaniowych w poszczególnych przedziałach kwotowych jest zróżnicowana.

- W lutym 2018 r. liczba udzielonych kredytów wysokokwotowych w przedziale 250 – 350 tys. zł, w porównaniu do lutego 2017 r. wzrosła o 23,6 proc. zaś kredytów powyżej 350 tys. aż o 24,9 proc. Po wynikach dwóch pierwszych miesięcy br. można z optymizmem patrzeć na cały 2018 r. na rynku kredytów mieszkaniowych, tym bardziej, że deweloperzy prognozują rekordy sprzedaży, a widmo podwyżek stóp procentowych istotnie się oddala, co z jednej strony zachęca do zaciągania kredytów z drugiej zniechęca do nisko oprocentowanych depozytów bankowych i zwiększa zainteresowanie inwestycjami alternatywnymi, do których niewątpliwie należą nieruchomości, szczególnie pod wynajem. Należy jednak pamiętać, że inwestując na rynku nieruchomości ponosimy wyższe ryzyko inwestycyjne, a jednocześnie mamy ograniczoną do ok. 5-8 proc. stopę zwrotu - dodaje prof. Waldemar Rogowski z BIK.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych