PARTNER PORTALU

BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe wzrósł w marcu o 13 procent

Wartość BIK indeks "popyt na kredyty mieszkaniowe", który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wzrósł w marcu o 13 procent w ujęciu rocznym.

Autor: PAP 06 kwietnia 2018 11:52

Główny analityk BIK prof. Waldemar Rogowski cytowany w komunikacie wskazał, że w marcu 2018 r., wartość indeksu nieznacznie spadła (o 0,4 punkty proc.) w porównaniu do lutego 2018 r. "Łącznie w marcu o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 41,38 tys. osób w porównaniu do 44,77 tys. rok wcześniej" - wskazał.

Jak wynika z danych BIK, wśród wnioskodawców dominują osoby w wieku od 25 do 34 lat (49 proc.). Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego nadal rośnie i w marcu 2018 r. wyniosła 244,10 tys. zł - to o 9,1 proc. więcej niż w marcu ub. r.

"Zjawisko wnioskowania o wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych może mieć swoje źródło w coraz bardziej widocznym wzroście cen nieruchomości w wyniku wzrostu kosztu wybudowania 1 m kw. PUM-u, szczególnie w największych aglomeracjach oraz zakupie mieszkań o większej powierzchni" - stwierdził Rogowski. Wskazał, że wzrosty kosztów budowy wynikają głównie ze wzrostu kosztów pracy i materiałów budowlanych.

W ocenie eksperta BIK, po ostatnich wypowiedziach prezesa Narodowego Banku Polskiego zmniejszyło się ryzyko wzrostu poziomu stóp procentowych w najbliższych kwartałach. "Niemniej trzeba mieć na względzie, że praktycznie 100 proc. udzielanych w Polsce kredytów mieszkaniowych, udzielanych jest na zmiennej stopie procentowej, przy średniej w strefie euro na poziomie 24 proc." - podsumował Rogowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych