PARTNER PORTALU

BIK: w maju lekkie ożywienie na rynku kredytów hipotecznych

Po słabym kwietniu, w maju zaobserwowano lekkie ożywienie na rynku kredytów hipotecznych. Banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o raporty dla wniosków o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 6,3 proc. w porównaniu z majem 2014 r.

Autor: HouseMarket.pl 19 czerwca 2015 10:54

W kwietniu 2015 r. udzielono 16,9 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 3,6 mld zł. Stanowi to spadek o 4,6 proc. w ujęciu liczbowym i o 2,7 proc. w ujęciu wartościowym, w porównaniu do kwietnia 2014 r. - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Od początku roku (styczeń–kwiecień) udzielono 61,7 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 13,0 mld zł. Jest to o 4,6 proc. mniej w ujęciu liczbowym i o 3,7 proc. mniej w ujęciu wartościowym, niż rok wcześniej.

BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniósł 6,3 proc. w maju 2015 r. Oznacza to, że w maju 2015 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o raporty dla wniosków o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 6,3 proc. w porównaniu z majem 2014 r.

Po słabym kwietniu, w maju zaobserwowano powrót pozytywnej dynamiki wartości złożonych nowych wniosków o kredyty mieszkaniowe, w przeliczeniu na dzień  roboczy. Mając na uwadze mniejszą liczbę dni roboczych w maju 2015 r. oraz fakt, że umowy na kredyty mieszkaniowe podpisywane są zazwyczaj w kilka tygodni po złożeniu wniosku kredytowego, dopiero dalsza kontynuacja pozytywnych odczytów indeksu w najbliższym czasie mogłaby potwierdzić jakiekolwiek ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych