PARTNER PORTALU

Cenowa wojna banków?

W ostatnim czasie banki wprowadziły ogromne zmiany w ofertach kredytów hipotecznych. Aż sześć z nich zdecydowało się wprowadzić obniżki marż, a tylko jeden ogłosił podwyżkę.

Autor: HouseMarket.pl 15 października 2015 08:41

Swoją ofertę najbardziej poprawiły: Euro Bank, BPS i BGŻ BNP Paribas. W tym pierwszym marża kredytów udzielanych w ramach MdM oraz tradycyjnych kredytów z najniższym dopuszczalnym wkładem własnym (10 proc.) spadła aż o 0,47 p.p. (z 2,02 proc. do 1,55 proc.). – Czas na taką korektę jest bardzo dobry, gdyż po rozszerzeniu programu MdM o rynek wtórny zainteresowanie kredytami z dopłatą jest dwukrotnie większe niż przed rokiem – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Co więcej, pod koniec roku najpewniej wzrośnie także zainteresowanie kredytami z minimalnym wkładem własnym, który od stycznia wzrośnie do 15 proc.

Drugą, równie istotną zmianą na rynku jest znaczące obniżenie dostępnej kwoty kredytu udzielanego przez cztery banki. W dwóch (Alior Banku i BZ WBK) w ciągu miesiąca zdolność kredytowa spadła aż o jedną trzecią. – Tak znaczące pogorszenie dostępność kredytów wynika przede wszystkim z tego, że banki podwyższyły przyjmowane do wyliczeń koszty życia – mówi ekspert Expandera. – Ta zmiana podejścia wynika z zaleceń KNF, która kilka miesięcy temu wypominała bankom, że akceptują zaniżone koszty utrzymania, których poziom jest nieadekwatny do faktycznie ponoszonych wydatków.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych