PARTNER PORTALU

Cenowa wojna banków?

W ostatnim czasie banki wprowadziły ogromne zmiany w ofertach kredytów hipotecznych. Aż sześć z nich zdecydowało się wprowadzić obniżki marż, a tylko jeden ogłosił podwyżkę.

Autor: HouseMarket.pl 15 października 2015 08:41

Swoją ofertę najbardziej poprawiły: Euro Bank, BPS i BGŻ BNP Paribas. W tym pierwszym marża kredytów udzielanych w ramach MdM oraz tradycyjnych kredytów z najniższym dopuszczalnym wkładem własnym (10 proc.) spadła aż o 0,47 p.p. (z 2,02 proc. do 1,55 proc.). – Czas na taką korektę jest bardzo dobry, gdyż po rozszerzeniu programu MdM o rynek wtórny zainteresowanie kredytami z dopłatą jest dwukrotnie większe niż przed rokiem – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Co więcej, pod koniec roku najpewniej wzrośnie także zainteresowanie kredytami z minimalnym wkładem własnym, który od stycznia wzrośnie do 15 proc.

Drugą, równie istotną zmianą na rynku jest znaczące obniżenie dostępnej kwoty kredytu udzielanego przez cztery banki. W dwóch (Alior Banku i BZ WBK) w ciągu miesiąca zdolność kredytowa spadła aż o jedną trzecią. – Tak znaczące pogorszenie dostępność kredytów wynika przede wszystkim z tego, że banki podwyższyły przyjmowane do wyliczeń koszty życia – mówi ekspert Expandera. – Ta zmiana podejścia wynika z zaleceń KNF, która kilka miesięcy temu wypominała bankom, że akceptują zaniżone koszty utrzymania, których poziom jest nieadekwatny do faktycznie ponoszonych wydatków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych