PARTNER PORTALU

Commerzbank: projekt ustawy o kredytach walutowych narusza postanowienia umowy o ochronie inwestycji

Commerzbank, do którego należy blisko 70 proc. akcji mBanku, rozważy kroki prawne, jeżeli ustawa zostanie przyjęta - poinformował Commerzbank w oświadczeniu przesłanym do premiera, marszałka Sejmu i Senatu oraz ministra finansów.

Autor: PAP 25 sierpnia 2015 14:15

Commerzbank podał w komunikacie, że wprowadzenie ustawy będzie równoznaczne z naruszeniem postanowień umowy RP z Republiką Federalną Niemiec w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji. Commerzbank jest bowiem właścicielem 69,5 proc. akcji mBanku.

"W razie przyjęcia projektu ustawy Commerzbank AG rozważy podjęcie dalszych kroków i działań prawnych, zgodnie z postanowieniami wskazanej umowy" - dodano.

W ocenie niemieckiego banku projekt ustawy lekceważy prawa i obowiązki wynikające z umów kredytów hipotecznych, denominowanych w walutach obcych, uzgodnione między mBankiem a kredytobiorcami.

"Wskazana ingerencja prawodawcy w treść wspomnianych umów prawa cywilnego jest nieuzasadniona, a jej skala jest nieproporcjonalna w stosunku do zakładanego celu" - podano w oświadczeniu.

W oświadczeniu Commerzbank przypomniał, że rząd polski zachęcał banki do udzielania kredytów walutowych, co miało być środkiem wsparcia dla polityki mieszkaniowej władz.

Commerzbank ocenił ponadto proces legislacyjny dotyczący ustawy jako nieprzejrzysty. Zwrócił uwagę na brak konsultacji projektu ze środowiskiem bankowym.

"Brak odpowiedniej procedury jest w naszej ocenie tym bardziej widoczny, iż sam projekt ustawy jest procedowany w pośpiechu i to na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi" - napisano.

"W związku z powyższym apelujemy do Państwa o podjęcie wszelkich działań na rzecz zapobieżenia przyjęciu do systemu prawa krajowego tak arbitralnej i nieproporcjonalnej regulacji, której skutki dla sektora bankowego w Polsce, a w szczególności dla mBanku, będą bardzo szkodliwe" - dodano.

Również grupa General Electric, która kontroluje 87,23 proc. Banku BPH, podała w oświadczeniu, że zamierza dochodzić pełnej rekompensaty za wszelkie szkody spowodowane przyjęciem ustawy o restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych