PARTNER PORTALU

Cztery nowe fundusze pod zarządem Polskich Inwestycji Rozwojowych

BGK, PIR i TFI BGK podpisały umowę ws. utworzenia czterech funduszy inwestycyjnych, którymi będzie zarządzał PIR - poinformowało w czwartek MSP. Dzięki funduszom ma wzrosnąć dostęp do finansowania inwestycji realizowanych przez przedsiębiorstwa i samorządy.

Autor: PAP 18 czerwca 2015 18:09

Umowa, jak informuje resort skarbu, obejmuje utworzenie czterech funduszy, które będą zarządzane przez Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR). Są nimi: Fundusz Inwestycji Samorządowych, dwa Fundusze Inwestycji Infrastrukturalnych (kapitałowy i dłużny) oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw. Umowa jest elementem programu "Inwestycje polskie".

"Powstaną cztery fundusze inwestycyjne o docelowej kapitalizacji 6,5 mld zł, którymi będzie zarządzał PIR. Celem utworzenia tych funduszy jest wzrost dostępności finansowania kapitałowego i dłużnego inwestycji realizowanych przez przedsiębiorstwa oraz samorządy. Dzięki tym środkom rozwijać się będzie infrastruktura, poprawi się efektywność przedsiębiorstw, nastąpi wzrost innowacyjności, a także wzrośnie zdolność do wdrażania nowych technologii i nowoczesnych produktów. PIR to wiarygodny i stabilny partner dla podmiotów planujących inwestycje" - podkreślił cytowany w komunikacie wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.

Najważniejszą zmianą w dotychczasowej strategii Polskich Inwestycji Rozwojowych (PIR) - jak wynika z komunikatu - jest uruchomienie Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw. "Dysponować będzie on początkowo środkami finansowymi o wartości 1,5 mld zł. Kapitał ten będzie inwestowany poprzez obejmowanie akcji lub udziałów spółek kapitałowych, obligacji zamiennych na akcje lub poprzez udzielanie finansowania typu mezzanine" - podkreślono.

Fundusz Inwestycji Samorządowych ma z kolei wspierać inwestycje w obszarze infrastruktury komunalnej poprzez obejmowanie bądź użytkowanie akcji lub udziałów w spółkach należących do jednostek samorządu terytorialnego odpowiedzialnych np. za wodociągi, transport czy gospodarkę odpadami. Jego początkowa kapitalizacja planowana jest na 600 mln zł.

Natomiast Fundusze Inwestycji Infrastrukturalnych mają koncentrować się na dużych projektach energetycznych, transportowych czy telekomunikacyjnych, a każdy z tych dwóch funduszy ma dysponować kwotą ponad 2,2 mld zł.

Wszystkie fundusze mają działać w formule funduszu inwestycyjnego zamkniętego aktywów niepublicznych.

Cytowany w komunikacie wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Adam Świrski zauważył, że działalność inwestycyjna jest jednym z kluczowych obszarów strategii BGK. "Poza funduszami zarządzanymi przez PIR, w portfolio BGK są dwa inne fundusze, zarządzane przez TFI BGK. Pierwszy z nich zaczął działać w ub. roku i jest nim Fundusz Mieszkań na Wynajem, drugi - Fundusz Ekspansji Zagranicznej - jest już w fazie rejestracji, objęliśmy pierwszą jego emisję certyfikatów inwestycyjnych o wartości emisyjnej 10 mln euro. Kolejny, czyli Fundusz Municypalny, jest w przygotowaniu i wkrótce rozpocznie działalność" - zapowiedział wiceprezes BGK.

Celem programu "Inwestycje Polskie" jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB i tworzenia nowych miejsc pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych