PARTNER PORTALU

Deweloperzy przygotowani do kolejnych podwyżek wkładu własnego

Od niespełna pół roku każdy, kto myśli o kredycie na zakup mieszkania, musi zgromadzić przynajmniej 10 proc. jego wartości. Firmy deweloperskie i ich klienci przygotowują się do kolejnych podwyżek wkładu własnego.

Autor: HouseMarket.pl 11 czerwca 2015 16:59

od stycznia 2015 roku obowiązują nowe zasady dotyczące wysokości wkładu własnego w przypadku kredytów hipotecznych. Do końca 2014 roku wynosił on 5 proc. wartości nieruchomości. Od niespełna pół roku każdy, kto myśli o kredycie na zakup mieszkania, musi zgromadzić przynajmniej 10 proc. jego wartości. W 2016 roku wysokość wkładu własnego wzrośnie do 15 proc., w 2017 – do 20 proc. 

Wszelkie tego rodzaju zmiany wymagają od działających na rynku firm wcześniejszego przygotowania, ale jest też na nie zazwyczaj dużo czasu. Wzrost wkładu własnego został ogłoszony z półtorarocznym wyprzedzeniem. – Deweloperzy mieli kilkanaście miesięcy na to, aby zmodyfikować swoją strategię sprzedażową i marketingową z uwzględnieniem zmieniających się warunków. Z pewnością mogliśmy dostrzec w ciągu tych kilku miesięcy wzmożone działania marketingowe. Klienci mogli i w dalszym ciągu mogą liczyć także na promocyjne ceny mieszkań czy atrakcyjne harmonogramy spłat. Dzięki tym działaniom branża deweloperska raczej nie odnotowała znaczącego spadku zainteresowania ofertami sprzedaży mieszkań – komentuje sytuację Ryszard Banacki,  rzecznik Tynkbud1. – Już teraz firmy deweloperskie przygotowują się do kolejnych zmian – dodaje.

Chętnych do zakupu swojego własnego M raczej nie zabraknie, niezależnie od tego, jakie będą obowiązywać zasady kredytowania. – Z pewnością również po stronie nabywcy nowe zasady determinują modyfikację przygotowania do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Część z naszych klientów starała się odkładać miesięcznie jakąś kwotę na poczet wkładu własnego, co stanowiło zresztą doskonałe przygotowanie do późniejszego, stałego zobowiązania finansowego w postaci spłaty raty kredytu. Potencjalnym nabywcom, którzy nie dysponują w tym momencie kwotą wystarczającą na pokrycie wkładu własnego, zalecam właśnie takie rozwiązanie – radzi Ryszard Banacki. Pamiętajmy też, że zmiany te mają również pozytywny dla klientów wymiar – owocują wspomnianymi wyżej promocjami, dzięki którym ostateczna cena nieruchomości bywa niższa. I co najważniejsze – wysokość wkładu własnego w kolejnych latach będzie rosnąć, dlatego jeśli zgromadziliśmy już odpowiednią kwotę i oceniliśmy, że będziemy w stanie wywiązać się z comiesięcznego zobowiązania finansowego – nie warto zwlekać.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych